Skip to main content

Google, yayınladığı en son ‘Şeffaflık Raporu’nda, YouTube’dan 640 adet video’yu yayından kaldırdığını belirtti.  İngiltere’nin Polis Departmanı Birliği tarafından gelen şikayetler üzerine 2011 yılının ikinci yarısında terörizmi desteklediği iddia edilen video’ları…

Google, yayınladığı en son ‘Şeffaflık Raporu’nda, YouTube’dan 640 adet video’yu yayından kaldırdığını belirtti.  İngiltere’nin Polis Departmanı Birliği tarafından gelen şikayetler üzerine 2011 yılının ikinci yarısında terörizmi desteklediği iddia edilen video’ları yayından kaldıran şirket, bu video’ları yayınlayan 5 adet hesabı da iptal etti.

Gelen sansür taleplerin çoğunu reddettiğini beliten şirket, Temmuz-Aralık 2011 ayları arasında 6.989 adet video ile ilgili yaklaşık 461 mahkeme kararı aldığını ve bu kararlara rağmen bahsi geçen videoların yalnızca yüzde 68’ini yayından kaldırdığını belirtti. Bunun yanı sıra 4.925 video ile ilgili 546 adet formal olmayan talep ile karşılaşan şirket, bu vakaların yüzde 43’üne onay verdiğini söyledi.

Google’ın Kıdemli Uygulama Analisti Dorothy Chou, sansür taleplerinin büyük bir çoğunluğunun siyasi içeriklerden oluştuğunu ve bu durumun oldukça endişe verici olduğunu söylerek sözlerine şöyle devam etti: “ Bu durumun endişe verici olmasının sebebi ifade özgürlüğüne bir risk oluşturmasından çok,  bu talebin tamanen beklenmedik ülkeler olan,demokratik batı ülkeler tarafından talep ediliyor olması. Örneğin geçen yılın ikinci yarısında İspanyol denetçiler bize göz önünde bulunan vali ya da avukat gibi kişiler ile ilgili blog ve gazete haberlerini içeren 270 tane arama sonucunu kaldırmamızı istediler. Polonya ise Girişim Gelişimi Ajansı ile ilgili eleştiride bulan sitenin uzantılarını ortadan kaldırmamızı istedi. Bu iki isteğe de uymadık.”

Kaynak: bbc/tech