Skip to main content

Google Play Music Android’ten yaklaşık dört ay sonra iOS’larda yerini alıyor.

Google’ın müzik hizmeti Google Play Music’e bağlı All Access’i internette ve Android akıllı telefon ve tabletlerde sunmasının üzerinden dört aydan fazla bir süre geçmesinin ardından Google Play Music ve All Access iOS cihazlarındaki yerini aldı.

Uygulamanın ücretsiz sürümü Google Play Music aracılığıyla oluşturduğunuz kitaplığa ulaşmanızı sağlıyor. Listeyi ise yalnızca Android ve internetten ulaşabileceğiniz uygulama üzerinden şarkı satın alarak veya yerel kitaplıkla senkronize ederek oluşturabilirsiniz. Bu şekilde iTunes veya başka bir belirlenmiş dosyalardan 20 bin şarkıyı indirebilirsiniz. Bu yöntem biraz uzun yoldan olsa da App Store’da Google Play Music’in yer almasının kaçınılmaz bir durumu. Nitekim iTunes’in doğrudan bir rakibi olma durumu Apple’ın istediği bir şey değil.

Google’ın sunduğu reklamsız müzik servisi; yalnızca menüde yer alan Listen Now, My Library veya Playlists seçeneklerinden şarkı dinlenebiliyor.

iOS üzerinde Google Play Music, ayrıca All Access’le uyumlu çalışıyor. Uygulamadan 9,99 dolarlık (yaklaşık 20 TL) aylık ücret karşılığında faydalanılabilir.

Google’da Android, Chrome ve Uygulamalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sundar Pichai, resmi uygulamanın iPhone ve iPad’lerde yerini önümüzdeki haftalarda yerini alacağı bilgisini verdi.

iOS cihazlarında yerini almasından sonra; Google artık Rdio ve Sportify gibi diğer çok platformlu müzik dinleme hizmetleriyle rekabet halinde olabilir.

The Next Web’te yer alan habere göre; özellikle Microsoft ve Apple’ın da yer almasıyla uygulama dünyasında zorlu bir rekabet var olsa da; Google diğerlerinden farklılaşmayı başarabilmiş durumda. Google, gelişmiş arama özellikleri ve yerel kitaplık entegrasyonunu sağlıyor.