Skip to main content

Google, iç yazışmalarda paylaştığı cinsiyetçi açıklamalarıyla tepki çeken mühendisi işten çıkardı.

Teknoloji dünyasının devi Google‘da 2013’te işe giren mühendis James Damore, hem çalışanlar arasında hem de basına sızdıktan sonra pek çok çevrede infial yaratan cinsiyetçi yazısı nedeniyle işten çıkarıldı. Kadınları aşağılayan 10 sayfalık metni iç yazışmalarda paylaşan yazılım mühendisi, kovulduğuna dair haberleri The New York Times’a doğruladı.

Google CEO’su Sundar Pichai de, tüm çalışanlarla paylaştığı bir e-postada, Damore’un yazısındaki bazı bölümlerin şirket kurallarına aykırı olduğunu ve ileri sürdüğü cinsiyetçi stereotiplerle çizgiyi aştığını belirtti.

Damore, Google çalışanlarının e-posta grubunda tüm çalışanlarla paylaştığı cinsiyetçi manifesto yazısında; kadınların doğası gereği teknoloji gibi alanlarda ve yöneticilik pozisyonlarında olmamalarının ve daha az maaş almalarının normal olduğunu savunmuştu.

Google çalışanlarının şirket dışına sızdırdığı yazı, kısa süre sonra basında yer alınca olay daha da büyümüş, bunun üzerine, Google’ın çeşitlilik ve kaynaştırmadan sorumlu başkan yardımcısı Danielle Brown, manifestoyu yazan mühendisi “cinsiyetle ilgili haddini aşan, yanlış varsayımlar” yapmakla suçlamış ve bu düşünce tarzının “kendisi ve şirket tarafından desteklenmesinin, ödüllendirilmesinin ve teşvik edilmesinin” söz konusu olamayacağını belirtmişti.