Skip to main content

İspanya’da ekonomik krizin en önemli sorumlularından biri olarak gösterilen uluslararası şirketlerin servis verdiği ülkelerde az vergi ödemesinin ilk kurbanlarından biri arama motoru “Google” oldu

İspanyol hükümetinin geçtiğimiz günlerde yasallaştırdığı ve 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Telif Hakkı yasasına göre; Google link verdiği siteler için İspanyol yayıncılara bedel ödemek zorunda kalacak.

Doğan Haber Ajansı’ndan (DHA) Mehmet Çiftçi’nin haberine göre; Google yönetimi bir açıklama yaparak haber sevisinin İspanya’da kapatıldığını duyurdu.

Google News sorumlusu Richard Gingras, “Google News İspanya’yı şimdilik kapatmak zorundayız” açıklamasını yaptı. Arama motoru devi Google’dan yayımlanan haberlerden para kazanmadıklarının da altını çizen Gingras, “16 Aralık’tan itibaren İspanya’ya verdiğimiz servisten çekiliyoruz” ifadesinde bulundu. İspanya hükümeti geçtiğimiz hafta da ülkede çok sayıda korsan yayın yapan dizi ve film sitelerinin yöneticilerini gözaltına alarak haklarında yasal işlemler başlatmıştı.

Google Türkiye ise İspanya’da Google News hizmetinin kapatılmasıyla ilgili olarak şu açıklamayı paylaştı:

İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’dan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitelerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Spencer E Holtaway