TEKNOLOJİ

DigitalAge | 18.05.2017 - 11:10

Google I/O 2017’de neler tanıtıldı?

Herkesin merakla beklediği Google I/O 2017 etkinliği Çarşamba günü itibariyle gerçekleşti. Peki etkinlikte hangi Google ürünleri tanıtıldı?

Google, her yıl düzenlediği geliştiriciler konferansında tüm yeniliklerini duyurdu. Google’ın YouTube, Google Maps, arama, Gmail gibi önemli servislerinin  her birinin 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu söyleyen şirketin CEO’su Sundar Pichai, Andorid kullanıcı sayısının da 2 milyardan fazla olduğunu kaydetti. İşte  Google I/O 2017’de tanıtılan yenilikler…

Google Lens uygulaması ile kameralar akıllanıyor

Google Lens uygulaması aracılığıyla telefon kamerası, kadraja giren tüm öğeleri işleyebilen bir platforma dönüşüyor. Google Lens sadece görüntüyü fotoğraflama değil, görüntü içindeki pek çok bilgiyi paylaşan bir platforma dönüşüyor. Örneğin çiçek fotoğrafı çektiğinizde, Google lens uygulaması size çiçeğin hangi türde olduğuna dair bilgileri sizle paylaşıyor. Google Lens‘in çıkış tarihi ile bilgi paylaşılmadı fakat uygulamanın çok yakında indirilebilir hale geleceği belirtiliyor.

Google aramasına iş bulma özelliği

Google fot Jobs (İş için Google) adlı girişim, kategorilere göre sonuç verecek. İnternet aramasıyla iş bulunabilecek. Şimdilik sadece ABD’ye özel olduğu söylenen motor, kişilerin iş bulmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor ve bunu yapay zeka ile makine öğrenme altyapılarını kullanarak yerine getiriyor.

Google Asistan artık iPhone’da

Google Assistant (Asistan), Apple’ın Siri’sinin yerini almak için iPhone’a geliyor. Google Asistan, Android cihazlarda olduğu gibi tam olarak iPhone’larda çalışmayacak. Google, API kısıtlamaları olduğu için iOS’taki Google Asistan uygulamasını iMessage üzerinden mesaj göndermek veya Spotify’dan bir şarkı açmak gibi genel aktiviteler için kullanılabilecek.

Google Photos’a yeni özellikler geldi 

Google Photos’a gelen yeni özellik,  arkadaşlarınızın çektiği ama asla size göndermediği fotoğrafları paylaşma konusunda paylaşım tavsiye eden bir özelliğe kavuşuyor. Bir diğer özellik ise, Shared Libraries adı verilen yenilik. Bu özellikle de paylaştığınız tüm fotoğraflar ya da bir kısmı belirlediğiniz kişi ya da kişilere otomatik olarak paylaşılabiliyor. Ayrıca “Photo Books” olarak anılan ve çektiğiniz fotoğrafları bir “fotoğraf albümüne” dönüştürüyor, Şimdilik ilk etapta sadece ABD için kullanıma açılan bu özellik, Google Photos üzerinden yarattığınız albümleri sizin için basarak fiziksel albümler haline getiriyor.

Chatbot analiz platformu Chatbase kullanıma sunuldu

Chatbase adıyla yayına başlayan platform chatbot analiz platformu geliştiricilere chatbotlarını monitör etme fırsatını sunuyor. Bununla birlikte geliştiriciler chatbot’larındaki hataları daha hızlı bir şekilde düzeltebilir hale geliyorlar.Google’ın geçtiğimiz yılın Eylül ayında satın aldığı API.ai adlı boy yönetimi girişiminin servisiyle bağlantılı olarak çalışıyor.

Google’ın yeni sanal gerçeklik gözlüğü yolda

Google, herhangi bir bilgisayara ya da akıllı telefona ihtiyaç duymadan çalışan sanal gerçeklik başlığını duyurdu. HTC (Altta) ve Lenovo (Üstte) tarafından üretilecek olan başlık, Qualcomm 835 işlemciden alacak ve Google’ın derinlik algılama özelliğine sahip Tango teknolojisi sayesinde herhangi bir harici sensöre ihtiyaç duymadan kafa takibi gerçekleştirebilecek. Daydream VR adlı bu cihaz Qualcomm’un sekiz çekirdekli Snapdragon 835 işlemcisini kullanıyor.

Alt segment telefonlar için yeni Android sürümü: Android Go


Google I/O 2017‘de açıklanan en önemli yeniliklerden biri Android’in yeni sürümü Android Go oldu. Google, bu yeni sürümle alt segment akıllı cihazları da Android’e taşımaya çalışacak. Android Go, 1 GB’tan daha düşük hafızaya sahip cihazları hedefliyor. Kendine has bir Google Play mağazasına sahip olan Android Go, mobil internet hızının düşük olduğu yerlerde kullanıcı deneyimini yükseltmeyi amaçlıyor.