Skip to main content

Google, sevilen özelliklerinden Instant Search’e veda ediyor. Detaylar haberimizde…

Google’ın 2010 yılında kullanıcılarına sunduğu anlık olarak arama sonuçlarını karşımıza çıkaran Instant özelliğini devre dışı bırakacağını açıkladı. Google’ın arama çubuğunda arananların yazılmasıyla birlikte daha önce yapılan benzer aramaları göstererek s zaman kazandırmayı hedefleyen bu sistem mobil cihazlar için kaldırılıyor. Artık arama yapıldığında öneriler çıkmaya devam etse de sayfa anlık olarak değişmeyecek.  Yani artık mobil cihazlarda Google’ın arama motorunda herhangi bir şey ararken, arayacağınız şeyi tam olarak yazmak gerekiyor.

Google Instant, masaüstü bilgisayarlarda işimizi kolaylaştırsa da mobil cihazlarda ekranın yarısını zaten klavye kapladığı için listenin bir kısmı görülebiliyordu. Bu nedenle Google artık mobil cihazlarda artık Google Instant’ın desteğinin olmayacağını duyurdu.

Google’ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde:

“Google Instant’ı2010 yılında, kullanıcıların aradıkları bilgiye masaüstü cihazlardan aramalarını yazarken olabildiğince hızlı ulaşmasını sağlamak için piyasaya sürdük. O zamandan beri Google’da yapılan aramaların çoğu çok farklı veri, etkileşim ve ekran kısıtlamasına sahip olan mobilde gerçekleşti. Bu gerçeği bilerek Google Instant’ı ortadan kaldırdık, böylece aramayı tüm cihazlarda daha hızlı ve akıcı yapmaya odaklanabiliriz.”