Skip to main content

Google, daha güvenli bir internet için iki faktörlü doğrulamayı tüm kullanıcılarına varsayılan olarak sunmuştu.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında iki faktörlü doğrulama konusunda bir açıklama yapan ve o tarihte iki faktörlü doğrulama kullanmayan 150 milyon Google ve 2 milyon YouTube kullanıcısı için bu özelliğin varsayılan olarak sunulacağını açıklayan Google, aradan geçen yaklaşık dört aylık süreçte hesap hack’lerinin yarı yarıya azaldığını açıkladı.

Daha güvenli bir gelecek için çalıştığını söyleyen Google, günün birinde parolalardan tamamıyla kurtulmak istiyor.

İki faktörlü doğrulama, kullanıcıların bir platforma girişlerinde kullandıkları parolaların yanı sıra bir güvenlik anahtarı ya da cep telefonlarına gelecek olan bir SMS ya da arama gibi ikincil ve fiziksel bir doğrulama yöntemi kullanmaları anlamına geliyor.

2018 yılında bir Google mühendisinin Google kullanıcılarının %90’ının iki faktörlü doğrulama kullanmadıklarını görmesi üzerine başlatılan proje, Google kullanıcılarının önemli bir kısmı için iki faktörlü doğrulamanın varsayılan olarak sunulmasını, bazı kullanıcılar ve bazı eylemler için ise zorunlu kılınmasını içeriyor.

İki faktörlü doğrulama kullanımı yıllar içinde artsa da tüketicilerin benimseme oranları hâlâ düşük seviyelerde. Twitter’da 2013’ten beri var olan bu özellik 2021 yılına gelindiğinde kullanıcıların sadece yüzde 2,3’ü tarafından kullanılırken, Facebook için iki faktörlü doğrulama kullanım oranı yüzde 4 civarında.

İki faktörlü doğrulama sistemlerinde genellikle tek sefer kullanılabilen SMS kodlarının tercih edildiğini açıklayan uzmanlar, bu yöntemin manipülasyona en uygun yöntem olduğunu, bir fiziksel anahtar ya da Google Authenticator gibi bir uygulamayı kullanmanın daha güvenli olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak: Google account hacks dropped by half after pushing two-step authentication by default – The Verge