Skip to main content

Google, HTC’nin Pixel telefonlarını yapan ekibi 1.1 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Google, HTC’nin mobil tarafının önemli bir kısmını kendi bünyesine kattığını duyurdu. Google’ın uzun süredir stratejik ortaklık yaptığı HTC’nin akıllı telefon departmanını satın almak istediği bir süredir konuşulan bir konuydu.

HTC’nin uzun süredir devam eden finansal problemlerine son olarak kullanıcılarla buluşturduğu HTC 10 ve U11 modelleri de çare olmadı ve  Ağustos ayı gelirleri açıklanan şirketin son 13 yılın en düşük gelir seviyesini gördü.  HTC, yüksek fiyat politikasından bir türlü vazgeçmeyince, Android pazarındaki rekabette tutunamadı diyebiliriz. Google’ın HTC’nin mobil tarafını satın almak istediği bir süredir konuşuluyordu. Şirket sonunda beklenen duyuruyu yaptı ve HTC’nin mobil tarafının önemli bir kısmını bünyesine kattığını duyurdu.

Google, 4 Ekim’de resmen tanıtacağı Google Pixel 2 için geri sayıma başlamışken, Pixel serisine de katkısı bulunan HTC ekibinin tamamen Google’a geçtiğiyse resmileşti. Anlaşma için ödenen değerse 1,1 milyar dolar olduğu belirtildi. Anlaşma ile, Pixel telefonlarını üreten HTC ekibi Google’ın bünyesine dahil olacak. Anlaşmanın 2018 başı itibarıyla tamamlanması bekleniyor.