Skip to main content

Google, coronavirus haritalarını Google Haritalar’a taşıyor. Detaylar haberimizde…

Coronavirus salgını ile mücadele, tüm dünyada sürüyor. Bu dönemde hayatımızı kolaylaştıracak birçok teknoloji hayatımıza girdi. En çok takip edilen gündemlerden biri de son Covid-19 bilgilerinin anlık görülebildiği uygulamalar ve haritalar oldu. Son dönemde birçok yeni özellik kazanan Google’ın Haritalar servisine Covid-19 güncellemesi ekleyeceğini sizlerle paylaşmıştık. Eylül ayında tanıtılan bu özellik artık resmî olarak kullanıma sunuluyor.

Google Haritalar’a coronavirus güncellemesi geliyor

Bilindiği gibi Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması, coronavirus testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri en güncel haliyle gösteriyor. Google’ın yeni güncellemesiyle birlikte Google Haritalar artık bir bölgedeki coronavirus vakalarının sayısını gösterecek. Uygulama bunun yanında şimdiye kadarki toplam vaka sayısının yanında hayatını kaybeden insanların sayısını da gösterebilecek. Uygulamayı kullanan kullanıcılar son 1 haftalık durumu da görebiliyor.

Google Haritalar’ın bir diğer önemli özelliği ise, toplu taşıma durumunu kullanıcılarına göstermesi. Uygulama, gerçek zamanlı olarak kullanıcılara tren veya otobüsteki doluluk oranını vererek sosyal mesafeyi koruma konusunda fikir sahibi olmayı sağlayacak.

Google coronaviruse dair verileri ise Wikipedia, New York Times, Johns Hopkins Üniversitesi ve Brihanmumbai Municipal Corporation’dan anlık olarak sağlayacak. Her iki özellik de önümüzdeki günlerde Android ve iOS kullanıcılarına sunulacağı belirtiliyor.