Skip to main content

Google, Gemini’ın yapay zekâ ile insan görseli oluşturma özelliğini durdurma kararı aldı.

Google, yapay zekâ aracı Gemini’ın ırkçı görseller oluşturduğunun tespit edilmesinin ardından aracın insan görselleri oluşturma özelliğini bir süreliğine durdurma kararı aldığını açıkladı.

Gemini’ya ABD’nin kurucu üyeleri veya Nazi dönemi Alman askerlerinin resimlerini oluştur komutu verildiğinde, Gemini farklı ırktan insanlara ait görüntüler oluşturdu. Ardından Google’dan görsel oluşturma özelliğini durdurma kararı geldi.

Google, konuyla ilgili X paylaşımında “Gemini’ın görsel oluşturma özelliğiyle ilgili yaşanan son sorunları çözmek için çalışıyoruz. Bu süreçte, insan görsellerin oluşturulmasını durduracağız ve yakın zamanda geliştirilmiş sürümünü yeniden yayımlayacağız” diye yazdı.

Google’ın Gemini’daki insan görselleri oluşturma özelliğini durdurma kararı, şirketin yapay zekâ modelinin oluşturduğu bazı tarihi görsellerdeki yanlışlıklar nedeniyle özür dilemesinden kısa bir süre sonra geldi.

Bazı Gemini kullanıcıları, ABD’nin kurucu üyeleri gibi beyaz olan tarihi grupların veya figürlerin görsellerini talep ettiler ve sonuçlarda beyaz olmayan, yapay zekâ tarafından üretilmiş kişilerle karşılaştılar. Bu da Google’ın kasıtlı olarak beyaz insanları tasvir etmekten kaçındığı yönündeki komplo teorilerine sebep oldu.

Bakalım Gemini’ın insan görselleri oluşturma özelliği ne zaman aktif edilecek bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Google pauses Gemini’s ability to generate AI images of people after diversity errors – The Verge