Skip to main content

Google’ın fotoğraf ve video yedekleme ve paylaşım uygulaması Google Photos, tasarımı tamamen değişti.

Google Photos (Google Fotoğraflar), beş yıl sonra yepyeni tasarımla karşımıza çıktı. Yeni özellikleri ve logosuyla tümden değişen tasarım, daha sade bir hale getirildi.

Yeni güncellemede göze çarpan ilk değişiklik Fotoğraflar‘ın daha büyük görünmesinin yanı sıra, uygulamanın en altında bulunan gezinme çubuğundaki sekmeler oldu. Fotoğraflar’ın yeni sürümünde gezinme çubuğunda sadece Fotoğraflar, Ara ve Kitaplık şeklinde üç sekme bulunuyor.

Fotoğraf-video yedekleme ve galeri uygulaması Google Fotoğraflar’ın yeni güncelleme ile birlikte Arama bölümünün işlevselliği de artmış durumda. Arama yapıldığında fotoğrafların altında çekildiği yerlerin harita üzerinde göründüğü bir bölüm yer alıyor.

Yeni güncelleme ile gelen en önemli yeniliklerden biri ise Yerler oldu. Fotoğrafların çekildiği konumların harita üzerinde gösterilmesi işlevi gören Yerler bölümünde, fotoğraflar arasında gezinildiğinde, sırayla her fotoğrafın nerede çekildiği gösteriliyor. Bu bölüm, EXIF kamera verileri ve Google Konum Geçmişi’nden faydalanarak oluşturulmuş. Kullanıcılar, harita üzerindeki renklere bakarak hangi konumda daha fazla fotoğraf çektiklerini görebiliyorlar.

Uygulamada Albümler, Sık Kullanılanlar, Çöp Kutusu ve Arşiv gibi bölümler de Kitaplık bölümünün altında konumlandırılmış.