Skip to main content

Google Doodle’da bugün Amerikalı ilüstrasyon sanatçısı Edward Gorey yer alıyor.  Gorey’in 88’inci yılına özel hazırlanan ve sanatçının birtakım çalışmalarının ön plana çıkarıldığı doodle’da Google’ın harflerinin her birinin farklı çizimleri bulunup,…Google Doodle’da bugün Amerikalı ilüstrasyon sanatçısı Edward Gorey yer alıyor. 
Gorey’in 88’inci yılına özel hazırlanan ve sanatçının birtakım çalışmalarının ön plana çıkarıldığı doodle’da Google’ın harflerinin her birinin farklı çizimleri bulunup, kullanılan renkler sanatçının daha önceki ilüstrasyonlarında yer verdiği renklerden.
22 Şubat 1925 yılında doğan Edward Gorey, yarattığı siyah rengin ağırlıklı kullanıldığı birkaç küçük karakter ve kedilerle tanınıyor. 
Gorey genellikle, mürekkep kalemiyle çizdiği eskizlerinde çoğunlukla kedilere, Viktorya döneminden fırlama karakterleri ve mahkum çocuklara yer verdi.  
Çoğunlukla kara mizahla renklendirilen çizimleri, yönetmen  Tim Burton müzik grubu Nine Inch Nails ve yazar Caitlin Kiernan gibi birçok yaratıcı isme ilham kaynağı oldu. 
Sanatın çeşitli ifadelerinden esinlendiğini belirten sanatçı, bir keresinde ‘Batman: The Animated Series’ çalışmasının kendi çalışmaları üzerinde derin bir etkisi olduğunu söylemişti. 
Kendini ilüstrator olarak tanımlayan Gorey’in yazıp çizdiği 100’den fazla kitabı bulunuyor. Onun kitapları büyük kitapçıların mizah ve karikatür bölümlerinde yer alıyor.
Gorey, 2000 yılında öldü.