Skip to main content

Google, açılış sayfasında Danimarkalı filozof Soren Kierkegaard’ın 200’üncü doğum gününe özel doodle yayınladı. Kierkegaard, varoluşçuluğun öncülerinden sayılıyor. Ayrıca 20’nci yüzyılın en güçlü yazarlarından Albert Camus ve modern dünya edebiyatının özgün…

Google, açılış sayfasında Danimarkalı filozof Soren Kierkegaard’ın 200’üncü doğum gününe özel doodle yayınladı. Kierkegaard, varoluşçuluğun öncülerinden sayılıyor. Ayrıca 20’nci yüzyılın en güçlü yazarlarından Albert Camus ve modern dünya edebiyatının özgün yazarlarından Franz Kafka’nın da beğenisini kazanmış biri. 

1813 Kopenhag doğumlu filozof, varoluş felsefesinin öncülerinden biri olarak kabul görüyor. Varoluşçuluğun önemli isimlerinden biri sayılmasında, ‘yalnız birey’ olarak hayat nasıl yaşanmalı sorusuna odaklı çalışmaları başta geliyor. 
Daha çok kişisel tercih ve bağlılığın önemi konusunu aydınlatan çalışmalarını yayınlayan Kierkegaard, 1855 yılında öldü.
Mirror.co.uk sitesinde yer alan habere göre; Lüteriyen olarak yetiştirilen Kierkegaard, çalışmasıyla ilgili büyük çapta tanınırlığını 1930’larda elde etti. Daha sonraki nesillerde filozof ve yazarlara büyük esin kaynağı oldu. 
Kierkegaard’ın bireyselliğin endişesi, çaresizliği ve önemi üzerine görüşlerinden etkilenen isimler arasında Albert Camus, Simone de Beauvoir, Jean Paul Sartre, W.H. Auden, Don DeLillo, Franz Kafka, J.D. Salinger ve Malcom Muggeridge yer alıyor.