Skip to main content

Google’ın yapay zekâ eğitimi ve anlamlandırmasına yönelik 5. nesil TPU işlemcisi piyasaya sürüldü.

Google Cloud bugün yıllık kullanıcı konferansı Cloud Next’te, yapay zekâ eğitimi ve anlamlandırmasına yönelik 5. nesil TPU’ları duyurdu. Şirket, işlemcinin bu versiyonunu verimliliğe odaklanarak ürettiğini belirtiyor. Bir önceki nesille karşılaştırıldığında bu sürüm, eğitim performansında dolar başına 2 kat, anlamlandırma performansında ise dolar başına 2,5 kat artış sağlamayı vadediyor.

Google Cloud’un bilgi işlem ve makine öğrenimi altyapısından sorumlu başkan yardımcısı ve genel müdürü Mark Lohmeyer, bugünkü duyuru öncesinde düzenlediği basın toplantısında, “Bu, bugüne kadarki en uygun maliyetli ve erişilebilir cloud TPU’dur” dedi. Müşterilerinin yapay zekâ modellerini tek bir TPU kümesinin fiziksel sınırlarının ötesinde kolayca ölçeklendirmesine olanak sağladıklarını belirten Lohmeyer, “Tek bir büyük yapay zekâ işlemi artık kelimenin tam anlamıyla onbinlerce çipe ölçeklenen birden fazla fiziksel TPU kümesini kapsayabiliyor ve bunu çok uygun maliyetli bir şekilde yapıyor”

Google bugün, yeni nesil TPU’ların yanı sıra önümüzdeki ay Nvidia’nın H100 GPU’larını da A3 serisi sanal makinelerin bir parçası olarak geliştiricilerin kullanımına sunacağını duyurdu.

Kaynak: Google Cloud announces the 5th generation of its custom TPUs – TechCrunch