REKLAM & PAZARLAMA

Burcu Şahin | 20.04.2017 - 12:00

Google Chrome’da reklamlar engellenebilecek

Google, popüler Chrome tarayıcısına Ad-blocking özelliği eklemek için kolları sıvadı. Detaylar haberimizde...

Günümüz internet dünyasında web sitesi giderlerini karşılayabilmek için olmadık yerlerde karşımıza çıkan reklam modelleri internet kullanıcıları için çok can sıkıcı olabiliyor. Rahatsızlık veren, sitenin köşesine , ortasına , başına , altına vb. her türlü bölgesine yerleştirilen reklam içeriklerini engellemek için pek çok eklenti mevcut. Google da bu konuda yeni bir atılımla kullanıcılarını sevindirecek ilk adımı attı.

İnternet devi Google, kullanıcı analizlerine göre sunduğu reklam modelleriyle önemli reklam kaynakları arasında yer alıyor. Görünen o ki reklam engelleme alanında artık Google’ı da göreceğiz.

Wall Street Journal’ın haberine göre Google, Chrome internet tarayıcısına reklam engelleme özelliğini ekleyecek.  Hem web hem de mobil sürümleri için kullanıma sunulacak Google reklam engelleme özelliği, öncelikle kullanıcıların en çok şikayet ettiği, pop-up ve sesli/videolu otomatik oynatılan reklamları hedef alacak.

Ad-blocking uygulamaları nedeniyle Google reklamlarını gösteremeyen Google için bu konu büyük sorun oluşturuyordu. Şirket bu adımla Chrome’a ekleyeceği eklenti sayesinde tüm Chrome kullanıcılarının Google reklamlarını görmesini sağlarken, Google platformu dışında yayınlanan rakip reklamları da engellemeyi hedefliyor.

Google tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmiş değil. Şirketin “güvenli reklam” politikasının ne kadar başarılı olacağını önümüzdeki zamanlarda göreceğiz.