POPÜLER

DigitalAge | 09.01.2015 - 14:56

Google, Charlie Hebdo’ya 300 bin dolar bağışlıyor

Google, Charlie Hebdo’ya yaklaşık 300 bin dolar değerinde bağış yapıyor

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ofisine yapılan ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrasında Google, haber desteği için yaklaşık 300 bin dolar bağışlamaya karar verdi.

Google, bağış için ödemeyi Fransa’da bulunan Digital Press Fund aracılığıyla yapıyor. Düzenlenen saldırı sonrasında Google, böylelikle Charlie Hebdo’nun yayın hayatına devam etmesinde katkıda bulunuyor.

Google’ın yaptığı bağış, derginin haftalık bir milyon adet basılmasını sağlayacak (Daha önceleri dergiden 60 bin adet basılıyordu).

Google’dan başka farklı kurumlar da Charlie Hebdo’ya desteğini sürdürecek. Basında çıkan haberlere göre; Le Monde, France Télévisions ve Radio France gibi Fransız medya grupları, Google’ın yaptığı bağış miktarına yetişmeye çalışıyor.

Charlie Hebdo’nun dağıtımını sağlayan iki firma, derginin önümüzdeki haftaki sayısı için herhangi bir ücret almayacak.

Güncelleme: Mashable’ın haberine göre; Charlie Hebdo’ya yönelik yapılacak bağış sayısı artıyor. Fransız hükümeti, yaklaşık 1,2 milyon dolar değerinde bağışta bulunurken; Guardian Media Group’u 150 bin dolar değerinde bağış yapıyor. Ayrıca düzenlenen kitle fonlama kampanyası ile toplanan miktar şimdiden 75 bine ulaştı.

Kaynak: The Next Web, The Guardian, Mashable