Skip to main content

Google, yapay zekâ chatbot’u Bard’ı hayat tavsiyesi verme konusunda daha iyi hale getirmeye çalışıyor.

The New York Times’ın (NYT) haberine göre, Google’ın yapay zekâ chatbot’u Bard’a vermek istediği yeteneklerden biri, kullanıcıların hayatlarında karşılaştıkları sorunlar hakkında tavsiye verme becerisi.

Paylaşılan bilgilere göre, teknoloji deviyle çalışan şirketlerden biri, Bard’ın daha özel soruları yanıtlama yeteneğini test etmek için farklı alanlarda doktora yapmış 100’den fazla uzmanı bir araya getirdi.

Test sırasında uzmanlara kullanıcıların Bard’a sorabilecekleri şu soru örneği verildi: “Bu kış çok yakın bir arkadaşım evleniyor. Kendisi üniversitede oda arkadaşımdı ve düğünümde nedimeydi. Düğününe gitmeyi çok istiyorum ama aylarca iş aramama rağmen hâlâ bir iş bulamadım. Düğünü uzak bir yerde olacak ve şu anda ne uçak biletini ne de oteli karşılayabilirim. Ona gelemeyeceğimi nasıl söyleyebilirim?”

Soruyu hem ChatGPT’de hem de Google’ın Bard’ında inceleyen Engadget’e göre, “gerçekten yakın bir arkadaşının” karşılayamayacağı düğününe katılmak isteyen biri için sempati ve anlayış uyandıran örnek bir mektupla, ChatGPT’nin yanıtı çok daha insaniydi. Bard’ın yanıtı ise pratik olsa da örnek özür mektubu daha basit ve daha az anlamlıydı.

Bard’ı hayat tavsiyesi verme konusunda daha iyi hale getirmeye çalışmanın yanı sıra Google’ın, yeni beceriler öğretebilmesi veya mevcut becerileri geliştirebilmesi için bir özel ders sistemi üzerinde çalıştığı bildiriliyor. The Times’a göre Google ayrıca kullanıcılar için bütçeler, yemek ve egzersiz planları oluşturabilen bir planlama özelliği de geliştiriyor.

The Times’ın belirttiği üzere, Google, Bard’ın yardım sayfalarındaki kişileri Bard’ın yanıtlarına “tıbbi, yasal, finansal veya diğer profesyonel tavsiyeler olarak” güvenmemeleri konusunda açıkça uyarıyor.

Kaynak: Google is working to improve Bard’s soulless life advice – engadget