TEKNOLOJİ

Burcu Şahin | 04.04.2017 - 14:07

Google ve Android cihaz üreticileri patent davalarına son verecek

Google, Android cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşma ile patent savaşlarına son vermeyi hedefliyor. Detaylar haberimizde…

Google, Samsung, HTC, LG ve daha birçok şirketin imzasının bulunduğu yeni bir anlaşmayla patent davalarına karşı güçlerini birleştiriyor.

Google ve aralarında Samsung, LG ve HTC şirketlerini de içeren grup ve Android’in uyumlu olduğu üreticilerle birlikte “Android Networked Cross-License” isimli patent anlaşmasını kabul etti. Anlaşmayla birlikte patent haklarının yanı sıra şirketlerin birbirlerinin patentlerini ihlal etmesinin de engellemesi amaçlanıyor.

Latince’de “Barış” anlamına gelen ve PAX olarak adlandırılmış anlaşmada Android ve Google uygulamaları konusunda şirketlerin tam serbestlik sağlaması gerekiyor. Bu şekilde de firmalar artık en basit şeyler için bile patent davası açamıyor olacak. PAX anlaşmasıyla birlikte şirketlerin patent savaşı son bulacak gibi görünüyor. Her şirketin dahil olabileceği anlaşmada hangi patentlerin olduğu ile ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Anlaşmayla birlikte şirketler patent sorunlarına odaklanmaktan çok Android ekosisteminin gelişmesine daha fazla zaman ayırabilecek. Şu an için anlaşma sağlanan firmaların toplamda 230 bin patente sahip olduğu belirtiliyor.