Skip to main content

Uzun zamandır beklenen Android 5.0 Lollipop tanıtıldı, yeni işletim sisteminin material design’a sahip olduğu görülüyor

Android 5.0 ‘L’nin ne anlama gelebileceği üzerinde aylardır konuşulurken; Google, yeni işletim sisteminin adının Lollipop olduğunu duyurdu.

Android’in son sürümü, 5 binin üzerinde API’ye ve Material Design adını verdikleri yeni tasarım stiline sahip. Material Design, cihazlar arasında (Android Wear ve Android Auto’nun yer aldığı araçlar dâhil) uyumlu olması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleşen Google I/O’da görücüye çıkan uygulama ayrıca yeni güvenlik ve bildirim özelliklerini bulunduruyor. Güncellenen bildirim özelliğiyle kullanıcılar, bildirimlerini önceliklendirebiliyor.

Google, Lollipop’un günümüz dünyasında çoklu ekranla (telefon, tablette TV’ye) interaktif bir ortam için yaratıldığını belirtiyor.

Material Design’da daha yalın (flatter) bir tasarımla daha koyu renkler ve tipografiye sahip. Google, UI’nin aydınlatıcı öğeler ve gölgelerle birlikte daha responsive bir tasarıma sahip olduğunu belirtiyor.

Google’ın belirttiği üzere pil koruyucu özelliği kullanıldığında Lollipop işletim sistemine sahip cihazlarda pil ömrü 90 dakikaya kadar çıkıyor. Bu da akıllı telefonlarını gün içinde birkaç kez yeniden şarj etmek durumunda kalanlar için büyük gelişme.

Yeni gelişmelere ek olarak artık bu işletim sistemine sahip telefonlar çoklu profilleri destekliyor. Örneğin çocuğunuz sizin akıllı telefonunuzu kullanmak istediğinde, artık kendinizi güvenli hissedebilirsiniz. Artık cihazınızdan yanlışlıkla tweet atamayacak.

Yeni işletim sistemine sahip ilk cihazlar, Nexus 9 tablet, Nexus 5 ve Nexus 6 akıllı telefonları olacak.

Kaynak: The Next Web, Google

Fotoğraf: The Next Web