Skip to main content

Google doodle, kullanıcıları boşluk tuşunu kullanarak sallanan pinyatayı vurarak şekerleri çıkarmaya davet ediyor.

Google, ana sayfasında 15’inci doğum gününü pinyata doodle’ı ile kutluyor. Kullanıcılar, sallanan pinyatayı boşluk tuşunu kullanarak ekranda bir çubuk yardımıyla vurarak, şekerleri ortaya çıkarıyor ve puan kazanıyor.

Google, şirketin asıl kuruluş tarihi birkaç hafta önce olsa da; her yıl doğum gününü 27 Eylül’de kutluyor. Arama motoru devi, doğum gününde ayrıca arama algoritmasını güncellediğini duyurdu. Böylelikle, kullanıcı aramalarında daha detaylı olarak yanıt verebilecek.

Son haber, Google’ın geçen ay değişiklikleri açıklamadan uygulamaya geçirdiği Hummingbird adındaki güncellemesinin bir parçası olarak geldi. Değişikliklerin internet siteleri trafiğinde büyük bir etkisi olabilir. Guardian’da yer alan habere göre; Hummingbird, Google’ın üç sene önce internet sitelerini indekslediği revizyonundan sonraki en büyük değişikliği simgeliyor. Şirketin Kıdemli Başkan Yardımcısı Amit Singhal, yaptığı tahminlerine göre; yeni tasarımın Google’ın elde ettiği arama sonuçlarının neredeyse yüzde 90’ını etkileyeceğini belirtti.

Google gelirlerinin büyük bir kısmının geldiği arama reklamları ve internet içeriğine ilişkin diğer ticari atılımlar ise bu yıl için 60 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

Singhal’in belirttiğine göre; Hummingbird, Google’ın arama motorunun anlama kapasitesini daha iyi bir konuma getirecek. Bazı değişikliklerin yapılması gerektiğini söyleyen Singhal, Google’ı güvenilir bulan kullanıcıların belirli konularda birkaç kelimeden daha uzun sorular sorduğunu belirtti.