Skip to main content

Özellik şu anda Android telefonlar için kullanıma sunuluyor, iOS ve web kullanıcılarının ise biraz beklemesi gerekecek.

Google’ın destek sayfasındaki yeni bir gönderiye göre, Gmail’de emoji ile tepki verme özelliği artık Android cihaz kullanıcıları için kademeli olarak kullanıma sunuluyor. Önümüzdeki birkaç ay içinde de iOS ve web kullanıcılarına sunulacak.

Gmail’de emoji ile tepki verme özelliği nasıl kullanılır?

Emoji kullanma: İşlem oldukça basit görünüyor. Emoji’ler sunulduktan sonra Gmail uygulamasını ve yanıtlamak istediğiniz mesajı açmanız yeterli. Mesajın altında “emoji ekleme” seçeneği ve ardından seçim yapılabilecek bir liste olacak. Seçilen emoji daha sonra e-postanın altında görünecek. Emoji kitaplığının tamamı arasından seçim yapılabilecek, ancak altı temel seçenekten daha fazlasını görmek için “daha fazla”ya dokunmak gerekiyor. Party-popper emojisi gönderildiğinde ve açıldığında tam sayfa animasyon görülecek.

Emojiyi kimin gönderdiğini kontrol etme: Bunun için emojiye dokunup basılı tutmak yeterli. Başka birinin e-postaya eklediği bir emoji yeniden kullanılabilecek veya başka bir emoji seçilebilecek.

Ekli emojiyi kaldırma: Kullanıcılar söz konusu e-postaya herhangi bir emojiyi gerçekten eklemek istemediğine karar verirse, onu kaldırabilecek. Google, emojiyi silmek için 5 ilâ 30 saniye süre tanıyacağını söylüyor. Bunun için de mesajın altındaki “geri al” seçeneğine dokunmak yeterli. Geri alma süresini değiştirmek için ayarlarda Gmail iletilerinin gönderim iptal süresini güncellemek gerekiyor.

E-posta olarak emoji: E-posta olarak emoji kullanmak iMessage’taki kadar basit değil. Çünkü Gmail’in daha eski bir sürümünü kullanan, Gmail adresi olmayan, ileti dizisi görünümünü “kapalı” olarak ayarlayan, iş veya okul hesabı kullanan veya Apple Mail ya da Microsoft Outlook gibi başka bir e-posta programı kullanan kişiler emoji’leri “(Gönderenin adı) Gmail aracılığıyla tepki verdi” yazan bir bağlantı içeren e-posta olarak görebilir.

Emoji’ler her zaman gönderilemeyecek

Kullanıcılar iş veya okul hesabı kullanıyorsa, e-posta’yı bir grup e-posta listesine gönderiyorsa, 20’den fazla alıcıya gönderiyorsa, postayı BCC aracılığıyla alıyorsa, başka bir e-posta sağlayıcı kullanıyorsa, mesajı İstemci tarafı şifrelemeyle şifreliyorsa veya özel bir yanıt adresi varsa e-postaya emoji ile yanıt veremeyecek.

Kaynak: Gmail Is Now Getting Emoji Reactions: Here’s How to Use Them – CNET