Skip to main content

Google Cloud Güvenlik ve Gizllikten Sorumlu Direktörü Suzanne Frey, “Gmail’de güvenlik ve gizliliğinizin güvenceye alınması” konusunda ipuçları paylaştı.

Google, Wall Street Journal’ın bir haberinde iddia ettiği üçüncü parti uygulamaların Gmail’den gelen e-postalara erişebilmesi iddiasıyla ilgili bir açıklama yayınladı. Kullanıcılarının verilerini korumak için neler yapabileceğini açıklayan Google, Gmail erişimi olan üçüncü parti uygulamaları nasıl denetlediğini de anlattı.

Google Cloud Emniyet, Güven ve Mahremiyet Departmanı Müdürü Suzanne Frey tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “ Google’a ait olmayan ve bağımsız çalışan birçok uygulamadan oluşan ekosistem e-postanızdan maksimum faydayı elde etmenizi sağlıyor. Ancak Google’a ait olmayan uygulamaların Gmail iletilerinize erişebilmesi için öncelikle gizlilik politikası adımları dahil çok adımlı  inceleme sürecinden geçmesi gerekiyor. Ayrıca uygulamanın gerçekten yaptığını söylediği şeyi yaptığından emin olmak için uygulama içi testler de gerçekleştiriliyor.”

Verilerin güvenliği için neler yapılabilir

Suzanne Frey, verilerinizin güvenilir kaynaklarda olduğundan emin olmak için yapılabilecekler konusunda bazı ipuçları sunuyor. Bunlar, Google dışındaki bir uygulamaya erişim  vermeden önce izin ekranını inceleyerek hesabınıza hangi cihazların giriş yaptığını, hangi üçüncü parti uygulamaların Gmail’e erişebileceğini ve bu uygulamaların sahip olduğu izinleri kontrol etmek ve şirketin Security Checkup aracını kullanmak gibi çözümler içeriyor. Frey ayrıca, Google’ın inceleme sürecinin şirketlerin ve kişilerin kendilerini yanlış tanıtmadıklarından emin olmak ve sadece sundukları işlev hakkında bilgi toplamalarını sağlamak için tasarlandığını söylüyor.

“Google mesajlarınızı okumuyor”

Frey verilerin güvenliği için paylaştığı ipuçlarına ek olarak, “Otomatik işleme uygulaması bazılarının ‘Google mesajlarımızı okuyor’ izlenimine kapılmasına sebep oldu. Tamamen açık ve net olmak adına: Google’da hiç kimse sizin Gmail mesajlarınızı okumuyor. Sadece çok önemli konularda, kullanıcının iznini alarak ya da bir güvenlik açığı tespit edildiğinde bunun incelenmesi için mesajlar okunabilir” diyor.