Skip to main content

Hedonometer adındaki internet sitesi dünya çapındaki mutluluğu ölçmek için herhangi bir günde Twitter’da paylaşılan anahtar kelimeleri çekiyor.  Dünyada ölçümlenebilir bir çok birim bulunuyor; ancak bunlardan herhangi biri için mutluluk tanımı…

Hedonometer adındaki internet sitesi dünya çapındaki mutluluğu ölçmek için herhangi bir günde Twitter’da paylaşılan anahtar kelimeleri çekiyor. 
Dünyada ölçümlenebilir bir çok birim bulunuyor; ancak bunlardan herhangi biri için mutluluk tanımı yapılmamıştı. Cnet’in haberine göre; 2008 yılından beri Vermont Üniversitesi’nden ve Mitre firmasından bilim insanlarının bulunduğu bir ekip, bunun bir yolunu bulmaya çalışıyordu. 
Twitter verilerinin yer aldığı Twitter Garden Hose’tan çekilen verilerle ölçümlemeler yapan Hedonometer adında bir yazılım üzerinde çalışıyor. Burada tüm tweet’lerin yüzde 10’unu rasgele örneklem olarak çekiliyor. 
Amazon’un Mechanical Turk hizmetinden katılan bir ekip Twitter’da en çok kullanılan 10 bin kadar kelimeyi analiz etti. Duyguları tanımlayan kelimelerin mutluluk derecesini belirten sayısal bir değer verdi. 
Siteye şuradan ulaşabilirsiniz.