İŞ DÜNYASI

DigitalAge | 07.02.2017 - 14:39

Girişimci ve Kobi’lerin ihtiyacı olan uzmanlara ulaşması kolaylaştı

girisimci kobi

Eksperin.com, girişimci ve Kobi'lerle, konusunda uzman kişileri, platform üzerinden telefon yoluyla buluşturuyor.

Türkiye’de özellikle son iki yılda pazaryeri girişimleri ciddi anlamda ivme yakalamış durumda. Pazaryerlerinin çalışma şekli, alıcı ile satıcıyı bir platform üzerinde bir araya getirerek onların bu alışverişi güvenle ve hızlı bir şekilde yapmalarını sağlamak. Eksperin.com’un sektörde yer alan diğer tüm pazaryerlerinden farkı ise, ürün yerine kişiselleştirilmiş bilgi ve deneyim satıyor olması. Girişim, özellikle girişimci ve Kobi’lerin sektörde yaşadıkları en büyük sorunlardan birinin, işleriyle ilgili özel olarak soru sorup fikir alabilecekleri uzman kişileri bulmak ve bulsalar da onlara soru sorarak fikir alacakları bir ortam olmaması fikrinden hareketle hayat buldu. Site, bilgi, fikir, tavsiye ve deneyime ihtiyacı olan kişilerle, uzmanlıklarını profesyonel olarak gelire çevirmek isteyen kişileri özel yazılım sayesinde telefon yoluyla bire bir görüştüren bir köprü görevi üstleniyor.

Girişimci ve Kobi’lere sunduğu faydanın yanında sitenin, uzmanlar için de bir ek gelir yaratıyor olması işin en can alıcı noktalarından. Çünkü Türkiye’de özellikle danışman ve avukatların en çok yakardığı konuların başında verdikleri bilginin ve sundukları hizmetin karşılığını alamamaları, hatta bazen de danışmanlık ücretlerini tahsil edememeleri geliyor. Bu sebeple Eksperin platformu bu tarz sorunlarla boğuşan uzman ve danışman bireylerin sorununa da çözüm sunmuş oluyor. Platform sayesinde hem yeni müşterilere ulaşıyorlar hem de sundukları hizmetin karşılığı olarak ödemeleri garanti altına alınmış oluyor.

Sitenin arka planında ciddi bir yazılım olmasına rağmen çalışma şekli oldukça basit. Şirket ekibinin tamamıyla özgün olarak gerçekleştirdikleri özel bir yazılım sayesinde, platformda uzman olarak yer almak isteyen kişiler hızlıca başvuru yapıp kendileri için dakika ücreti belirliyorlar. Platform tarafından kabul edilen uzmana en geç 24 saat içinde dönüş yapılıyor ve müşterilerle görüşebilmesi için hesabı aktive ediliyor. Müşteri, platforma gelip hangi kategoriden uzmanla görüşmek istiyorsa platform aracılığıyla ona istek gönderip randevulaşıyor ve 15, 30 veya 60 dakikalık görüşme seçeneklerinden birini seçiyor.

Daha sonra platform tarafından her iki kişiye de sabit bir telefon numarası ve görüşme için özel şifre veriliyor. İki taraf da randevulaşılan saatte numarayı arayıp şifreyi girerek görüşmeye başlıyorlar. Burada en önemli detaylardan biri, görüşme yapan kişilerin gizliliğinin sağlanması. Yani iki taraf da birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip değil. Daha sonra, görüşme bittiğinde, görüşme süresi ve uzmanın dakika ücretine göre hesaplanan tutar, müşterinin kredi kartından çekiliyor. Tutarın büyük bir yüzdesi uzman hesabına aktarılıyor, platform da sunduğu hizmet karşılığı kalan yüzdeyi komisyon olarak alıyor. Böylece platformda rol alan üç bileşenin de kazan-kazan-kazan bir yapı ile değer yarattığı görülüyor.

Oturduğun Yerden İstediğin Saatte İhtiyacın Olana Ulaş

Platformun kurucusu seri girişimci Ersin Mete Ertürk, “Eksperin, bizzat ben ve çevremdeki girişimcilerin ortak sorunu olan, konusunda uzman kişilere keşke istediğimizde ulaşabilsek durumu sonucu ortaya çıktı. Çünkü insanlar bazen öyle bir noktaya geliyor ki hızlı karar alması gereken durumlarda yaşadıkları tereddütü ve ne yapması gerektiğini bu yollardan daha önce geçmiş, aynı deneyimleri yaşayıp başarılı olmuş ya da başarısızlık yaşamış kişilere sorarak, onlardan fikir alma ihtiyacı duyuyor. İşte biz de Eksperin.com’da bunu kolay yoldan sağlıyoruz. Ulaşılamaz kişileri, benzersiz iş deneyimleri yaşamış, çeşitli kategorilerdeki uzmanları, ihtiyacı olan kişilerle teknolojik altyapımız sayesinde telefon yoluyla görüştürüyoruz. İş modelimizin farkı, özel sanal santral yazılımımız sayesinde iki tarafı telefon yoluyla görüştürmek. Bu sayede farklı şehirlerde yaşayan kişiler oturdukları yerden, istedikleri saatte görüşme yapabiliyorlar. Örneğin Anadolu’daki bir Kobi’nin yetkilisi, İstanbul’da yaşayan bir uzman ile istediği saatte özel olarak görüşerek işletmesiyle ilgili fikir ve tavsiye alabiliyor. Bunun karşılığında da platformdan onaylı uzman, gelir elde ediyor.

Türkiye’de girişimcilik son yıllarda artan bir trend’de ilerliyor. Bu noktada hem girişimcilerin hem de Kobi’lerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri, yeni başlayacakları proje veya devam eden işleriyle ilgili soru sorup fikir alabilecekleri kişilere ulaşabilmek. Amacımız özellikle Kobi’lerin ve 1,5 milyon girişimcinin bu hizmetten yararlanarak işlerini büyütmelerini sağlamak” dedi.

Ünlü Kişilerin Kullanımı İçin VIP Link ve Bağış Butonu 

Firma yetkilileri, yakında platformda özellikle iş hayatı, teknoloji, internet ve girişimcilik alanlarında uzman danışman olarak yer alacak tanınmış kişilerin de hizmet vermeye başlayacağını bildirdi. İsteyenlerin, görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da kurduklarını belirten Ertürk “Burada da amacımız görüşmeden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan veya bir kısmını bağışlamak isteyenler için bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak. VIP link sayesinde de isteyen uzman hesabını belirli bir süre için ücretsize çevirip bu şekilde hizmet verebilecek ”dedi.