Skip to main content

Doğu Avrupa’da yatırımcıların iştahını kabartan ve teknoloji girişimleri için önemli bir pazar haline gelen Polonya 2012 yılı itibarıyla bu ekosistemde hızla gelişen ülkelerin başında geliyor.

Polonya’da başkent Varşova başta olmak üzere, Krakow, Gdansk, Lublin ve Rzeszów girişimciler için cazip şehirlerin başında geliyor. Polonya’nın son yıllarda girişimciler tarafında bu kadar ilgi görmesinin nedeni, yaşamın diğer ülkelere göre daha ucuz olması, bir AB ülkesi olarak henüz Euro’ya geçmemiş olması, iyi bir internet alt yapısına sahip olması ve startup dünyası özelinde Batı Avrupa ülkeleri gibi doygun bir pazara ulaşmamış olması.

Varşova’dan sonra özellikle Krakow BT ve fintech girişimlerinin merkezi haline gelmiş durumda. Bunun nedenlerinden biri; Polonya hükümetinin Ukrayna vatandaşlarına vizede kolaylık sağlaması. Bunun sonucu olarak Ukrayna’da savaştan kaçan girişimciler kendi ülkelerine daha yakın olan Krakow şehrini seçiyor ve bu şehirde şirketlerini kuruyorlar.

Polonya’da bulunan çok uluslu ve kurumsal şirketlerinin büyük bir çoğunluğunun girişimler özelinde ayrı bir departmanı var. Startup Poland’ın 2018 raporuna göre Polonya’daki her üç girişimden biri kurumsal şirketlerden yatırım alıyor. Bununla birlikte Polonya startup ekosisteminde ağırlıklı olarak B2B, Big Data ve Fintech şirketleri yer alıyor.

Polonya’daki girişim hızlandırma programları

Güncel rakamlara göre Polonya’da toplamda 10 tane girişim hızlandırma programı bulunuyor. Sırasıyla Founder Institute Warsaw, AIP Preinkubacja, StartUp Hub Poland, Huge Thing, Space3ac, Gamma Rebels, Warsaw Startup Hub Accelerator, Upstart Akcelerator, Starter Rocket, Mission ToRun. (Kaynak:startupblink)

Girişimlere devlet ve AB desteği

Devlet ve Avrupa Birliği fonu destekli bu girişim hızlandırma programları Polonya pazarına girmek isteyen diğer startup’lara da kapılarını açıyorlar. Bu arada şunu eklemek isterim; Avrupa Birliği fonu tarafından ülkelere her yıl girişimlere yatırım için fon tahsil ediliyor. Eğer bu fonu bitiremezlerse yıl sonunda geri iade etme zorunlulukları var.

Vergilendirme

Polonya, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkeler şirket kurdukları takdirde yabancı girişimlere maalesef vergi avantajı sağlamıyor. Polonya’da şirketinizi kurmak için adres göstermeniz gerekli Bunun için paylaşımlı ofislerden sanal ofis kiralayarak adres gösterebilirsiniz.

Polonya’da yıl içinde girişimcilikle ilgili birçok zirve ve konferans gerçekleşiyor. Özellikle Varşova’da yılda iki kez gerçekleşen Wolves Summit her yıl 200’den fazla yatırımcı 300’den fazla şirket ile bin 500’den fazla startup’ı bir araya getiriyor. Yatırım fırsatı arayan girişimler için önemli bir zirve olan Wolves Summit’de yatırımcılarla birebir 15’er dakikalık görüşme yaparak kendi girişiminizden bahsedebilirsiniz. Bunun yanı sıra European Start-up Days de girişimciler için önemli etkinlikler arasında yer alıyor.

Polonya’dan çıkmış bazı başarılı girişimler

2012 yılından beri birçok başarılı girişim çıkartan Polonya ekosistemi 2019 itibariyle de farklı alanlarda bu hikayeleri sürdürüyor. Tabii liste oldukça uzun, fakat dikkatimi çeken birkaç girişimi sizlere aktarmak isterim.

Neptune

Makine öğrenme alanında çalışan Neptune bilim adamlarının kullandığı ve Palo Alto’da bulunan deepsense.ai ile yaptıkları proje ile 2016’da Balina yüz tanıma teknolojisi geliştirerek Kaggle / Noaa’dan ödül kazandı.

Callpage

Krakow kökenli startup Callpage bir SaaS platformu. Callpage, şirketler ve ziyaretçileri arasındaki iletişimi kolaylaştırarak satışların yüzde 75 daha verimli olmasını sağlıyor. Audi, Virgin mobile gibi birçok global firma müşteri portföylerinde bulunuyor.

Digital Fingerprints

Digital Fingerprints GDPR ve PS2 düzenlemelerine uygun olarak kişinin dijitaldeki davranışlarını izleyerek bir profil yaratıyor ve her kullanıcıya dijitalde biometrik bir kimlik oluşturuyor. Özellikle arka tarafta kimlik doğrulaması adına bankalar bu teknolojiyi kullanıyorlar.

Zeynep Gabralı, Pazarlama Direktörü, Cowork7/24