Skip to main content

İrlanda’daki girişim ekosistemini detaylıca incelediğimizde; Covid-19’un dünya genelinde yaşattığı kaosa rağmen İrlandalı girişimlerin yenilik yapmaya ve hızla büyümeye devam ettiklerini görüyoruz.

Bu ay girişimci ülkeler sayfamızın konuğu İrlanda. İrlanda hızla büyüyen organik bir girişim ekosistemine sahip. İrlanda’da girişim başlatmak açısından kredi skoru değerlendirmesi ve vergilendirme sektörel olarak değişiklik gösteriyor. İsviçre veya Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı değilseniz İrlanda’da girişiminizi kurmak istiyorsanız farklı süreçler işliyor. ‘Göçmen Yatırımcı Programı’ ve ‘Göçmen Girişimci Programı’ kapsamında başvuru yapabilirsiniz. İrlanda’daki girişim ekosistemini detaylıca incelersek; Covid-19’un dünya genelinde yaşattığı kaosa rağmen İrlanda’lı girişimler yenilik yapmaya ve hızla büyümeye devam ediyor. Irish Venture Capital Association (IVCA) Venture Pulse anketine göre, İrlandalı KOBİ’lere sağlanan risk sermayesi finansmanı, geçen yıl 136,4 milyon Euro iken, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 41 adet artarak 192,8 milyon Euro’ya yükseldi. İrlanda’da 2020 yılında farklı alanlarda ürün geliştiren ve öne çıkan girişimlerin bazılarını birlikte inceleyelim.

ApisProject

ApisProject, arıcılık izleme teknolojisi ile inovasyonu bir araya getiren bir çözüm sunan bir girişim. Machine learning teknolojisi ile dünyadaki tüm arı kovanlarından veri toplayarak analizler yapan ApisProject, arı kovanlarındaki performans ve verimliliği ölçerek kovanların daha etkin bir şekilde yönetilmesini sağlıyor. Yakın zamanda Microsoft Start-ups programına katılan girişim bu alanda veri ve analizleri ileriye taşıyarak arıcılık alanında verimliliği daha çok arttırmayı planlıyor.

Foodmarble

Dublin merkezli Foobmarble, akıllı telefon uygulamasıyla sizin için hangi yiyeceğin uygun olduğunu belirlemenize yardımcı oluyor. Sindirim güçlüklerini ölçümlemek ve analiz etmek için telefon uygulamasına bağlı bir nefes ölçer cihazı geliştiren girişim bu alanda problem yaşayan kullanıcılara çözüm sunuyor. Özellikle alerjik reaksiyonlara sebep olan gıdaları analiz eden Foodmarble yakın zamanda Enterprise Ireland ve HBAN yatırım sendikasından 1,2 milyon Euro yatırım aldı.

UtilityAr

Üretim, ilaç, kamu hizmeti gibi sektörlerde çalışan kişilere artırılmış gerçeklik uygulaması ile çözüm sunan UtilityAr, çalışanların işlerini daha hızlı yapmasına destek olmak amacıyla geliştirilmiş. Akıllı gözlük yardımıyla çalışanların, kamera ve sesli komutlarla yönlendirme almasını sağlıyor. Ayrıca Covid-19 dönemine özel geliştirdikleri Remote Advisor ürünü ile uzaktan çalışan ekiplerin birbirleriyle AR gözlüklerini kullanarak verimli bir şekilde çalışmalarını da sağlıyor.

Manna.Aero

Özel olarak geliştirilmiş drone teknolojisi ile ilaç, gıda ve ihtiyaçları kısa sürede ihtiyaç sahipleri ile buluşturan girişim Covid-19 döneminde oldukça ilgi gördü. Eczane, restoran ve market siparişleri kabul ediyor. En kısa sürede ihtiyaçları ulaştırmayı hedefleyen Manna.Aero, 80 metre yükseklikte 80 km üzerinde hızla 2 km’lik alanda üç dakikadan kısa sürede teslimat gerçekleştiriyor.

Health Beacon

İlaç kullanımı için akıllı teknolojiler geliştiren Health Beacon, evde tedavi gören hastaların ihtiyaçlarına göre özelleştirdiği bir dijital program sunuyor. Modern yaşamın rutinleri oluşturmayı engellediği ve zorlaştırdığını savunan girişim, sunduğu çözümlerle tedavi süreçlerinde hatırlatma ve ilaç alım takibi gibi hizmetler sunuyor. Hastalara kişisel bakım puanı ve tedavileri özelinde takip amaçlı bir arayüz sunuyor ve bunu klinikler ile bir araya getiriyor.

Teknoloji şirketlerinin Avrupa ofislerinin merkezlerini konumlandırdığı İrlanda girişim ekosisteminde hızla büyüyen bir yapıya sahip. E-learining, Fintech, IoT, e- ticaret gibi alanlarda da onlarca girişim karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda İrlanda’nın ismini girişim ekosisteminde daha çok duyacağımızdan eminim.

Zeynep Gabralı, İş Geliştirme ve Dijital Pazarlama Danışmanı