İŞ DÜNYASI

Erdem Akın Temel | 26.05.2022 - 11:11

Getir, 4 bin 480 kişiyi işten çıkarıyor

Türkiye’nin ilk decacorn’larından Getir, iş gücünü %14 azaltacak.

TechCrunch’ın haberine göre, 12 milyar dolarlık piyasa değeriyle Türkiye’nin ilk decacorn’larından Getir, 4 bin 480 kişiyi işten çıkaracak. Halihazırda Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Portekiz ve ABD’de faaliyet gösteren şirket, iş gücünün %14’ünü işten çıkarmayı planlarken, şirketin yaklaşık 32 bin çalışanı bulunuyor.

Şirketin iş gücünü azaltmanın yanı sıra işe alım ve pazarlama yatırımlarını kısacağını, müşterilerine sağladığı promosyonları azaltacağı bilgileri de haberde yer aldı.

Getir’den gelen bu haberin hemen bir gün öncesinde bir başka market teslimat uygulaması olan Gorillas’ın 300 kişiyi işten çıkaracağını ve bazı Avrupa pazarlarından çıkacağını, bir hafta öncesinde ise Klarna’nın iş gücünü %10 azaltacağını açıklaması alanda bir daralmaya işaret ediyor.

Pandemi dönemiyle birlikte hızla değerlenen teslimat uygulamalarının normalde dönüş süreciyle birlikte önlemler almaya çalıştıkları görülüyor.

Kaynak: Getir, the $12B instant delivery startup, plans to axe 14% of staff globally and cut aggressive expansion plans – TechCrunch