Skip to main content

Geniş AMOLED dokunmatik ekranı, performansı ve uygun fiyatıyla dikkatleri çeken Honor Band 5’e gelin yakından bakalım…

Akıllı saatlerle başlayan giyilebilir teknoloji trendi, akıllı giyilebilir cihazlar ve akıllı bilekliklerle ivme kazanmaya devam ediyor. Geleneksel kol saati anlayışını değiştiren akıllı saatler ve bileklikler; spor, sağlık istatistikleri, uyku takibi ve daha birçok özelliği ile hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Akıllı telefon sektöründe olduğu gibi giyilebilir ürünlerde de oldukça sıkı bir rekabet bulunuyor. Teknoloji devlerinin iddialı ürünlerle tüketici karşısına çıktığı sektör, fiyat olarak da oldukça geniş bir aralığa sahip. Huawei’nin alt markası olan Honor, akıllı telefon pazarında adını yavaş yavaş insanların aklına yerleşirken bu rekabette benzer başarıyı giyilebilir cihazlarda, özellikle akıllı bilekliklerde yakalamayı hedefliyor.  Özellikleri, tasarımı ve özellikle uygun fiyatıyla dikkatleri çeken Honor Band 5’e gelin yakından bakalım.

Tasarım

Honor Band 5’in tasarım olarak bir önceki modeli Honor Band 4’e hayli benzediğini söyleyebiliriz. 23 gram ağırlığındaki AMOLED ekrana sahip Honor Band 5, kutusundan şarj kitiyle birlikte çıkıyor. Bilekliği şarj etmek için bazı akıllı bilekliklerde olduğu gibi kayışlarından ayırmamız gerekmediğini söyleyelim. Honor Band 5’te kayış materyali olarak, silikon tercih edilmiş. Kayışın üzerindeki delikler gayet yeterli, her bileğe uygun şekilde tasarlanmış. Bilekliğin ekranında “ana ekran tuşu” işlevini gören yuvarlak bir buton bulunuyor. Ekstra fiziksel buton bulunmayan Honor band 5, sade ve şık bir tasarıma sahip. Honor Band 5’in kasasında tek renk seçeneği siyah. Lacivert kayışlı modelini test merkezimizde konuk ettiğimiz Honor Band 5’in renk alternatfileri arasında; siyah, pembe ve lacivert seçenekleri mevcut.

Özellikler ve performans

Honor Band 5’in ekranına dokunduğumuzda ekran uyandırılabiliyor. Ayrıca ekranını uyandırmak için bileği kalp seviyesinde kaldırmak yeterli oluyor.  Cihaz, bir buçuk saate yakın bir sürede tamamen şarj oluyor ve tüm özellikleri açıkken şarjı yaklaşık bir hafta dayanıyor. Bazı özellikleri kapalıyken de 14 güne yakın bir şarj ömrü sunan Honor Band 5’de, genel itibarıyla uzun süre boyunca akıllı bilekliğin pilinin bitmesi gibi bir durumla karşılaşılmadığını söyleyelim.

Honor Band 5 ile maceramıza başlamadan önce, akıllı telefonumuz ile arasında Bluetooth ile bağlantı kurmak gerekiyor. Bu bağlantının yaklaşık 10 metrelik bir menzili olduğunu belirtelim. Daha sonra telefonumuza Huawei Health uygulamasını indiriyoruz, böylelikle  hem istatistiksel bilgilere ulaşabiliyoruz hemde Band 5 icin gerekli olan ayarları yapabiliyoruz. Health uygulamasını yazılımsal olarak değerlendirmemiz gerekirse, oldukça sade bir deneyim sunduğu söylenebilir. Uygulama, istatistiksel bilgileri kafa karışıklığına mahal vermeden takip etmeye olanak tanıyor. Uygulama üzerinden çeşitli ayarları; alarm, kalp atışı takibi, spor ayarları, vb. gibi özelliklere kolayca erişebiliyoruz.

Honor Band 5’te kullanıcılara dokuz farklı saat yüzü sunuluyor. Bu yüzler, akıllı bilekliğin “Daha fazla” menüsü üzerinden değiştirilebiliyor. İhtiyacımız doğrultusunda bizim tercih ettiğimiz arayüzde; saat, pil durumu, adım sayısı, tarih ve hava durumu gibi bilgiler yer alıyor.

Uyku takibi

Honor Band 5’te ön plana çıkarılan noktalardan birisi de gelişmiş uyku takibi özelliği. Bunun teknik olarak diğer rakiplerinden ayrıldığını rahatça söyleyebiliriz. Honor TruSleep teknolojisiyle, bileklik kolumuzdayken kaç saat uyuduğumuzu, bunun ne kadarının derin, ne kadarının hafif olduğunu grafiklerle bize söyleyebiliyor. Gece uykusu ve gün içinde kestirdiğimiz zamanları ve uyku sırasında hangi anlarda uyanık olduğumuzu bize net olarak görüntülüyor. Uygulama ayrıca, uyku sorunlarıyla ilgili eksiklikleri gidermek için tavsiyelerde bulunuyor. Band 5’teki saat alarmının da son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, alarmı 09:00’a kurduysak, cihaz bize seçenek sunuyor. Böylece, kurduğumuz saate yakın zaman dilimi içerisinde uykumuzun en hafif olduğu zamanı tespit edip bizi titreşimle uyandırıyor. Yaptığımız testler sonucunda, Band 5’in son derece doğru tespitler yaptığını söyleyebiliriz. Cihaz bu özelliği ile uyanmakta zorlanan kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

Diğer özellikler

Honor Band 5, bu özelliklerin dışında kalp atış hızımızı ve kanımızdaki oksijen miktarını bize gösterebiliyor. Band 5, birçok farklı egzersiz tipini de takip edebiliyor. Gün içerisinde adım sayımızı takip edebiliyoruz ve yine yüzme, koşu, bisiklet ve yürüyüş gibi sportif istatistiksel bilgilerimizi ve bu doğrultuda ne kadar kalori yaktığımızı takip edebiliyoruz. Ayrıca seçtiğimiz uygulamaların bildirimlerini bilekliğimizde görebiliyoruz, mesaj uygulamalarına gelen mesajlara cevap veremesek de okuyabiliyoruz. Bunun yanında telefon çağrılarının da görülebildiğini ve istendiğinde çağrınının sonlandırabildiğini belirtelim. Honor Band 5’in en beğenilen özelliklerinden biri de; Google Play Music, YouTube, Spotify gibi uygulamaların kontrol edilebilir olması. Band 5 üzerinde kronometre de mevcut. Ayrıca cihaz üzerindeki ‘telefonumu bul’ özelliğini kullanarak, (10 metrelik menzil içerisindeyse) bilekliğimizden  giden sinyal sayesinde telefonumuzun çıkardığı sesi takip ederek yerini bulabiliyoruz.

Sonuç

Son dönemde birçok yeni akıllı bileklikle karşılaştık. Honor Band 5, diğer rakiplerine kıyasla özellikle gelişmiş uyku takibi özelliklerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. İncelememizde de bahsettiğimiz gibi, Band 5’in uyku analizi yapması ve bu konuda tavsiyeler sunması diğer bileklikler arasında önemli bir avantaj edinmesini sağlıyor. Kısacası Honor Band 5’in, uygun fiyat avantajı ile temel sağlık ve antrenman verilerini görmek isteyenler için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.

Teknik özellikler

–  0,95 inç renkli AMOLED dokunmatik ekran
– Bluetooth 4.2 LE, Android 4.4 ve iOS 9 ile üstüyle uyumlu
– Adımsayar, Uyku takip, Egzersiz takip, Oturma hatırlatıcı
– 6 eksenli sensör
– Kızılötesi kıyafet tespit sensörü
– PPG kalp ritmi sensörü
– Daimi kalp ritmi izleme
– Arama ve Mesaj bildirimi
– Arama sessize alma fonksiyonu
– Su ve toza dayanıklılık (50 metre/5 ATM)
– Sp02 sensörü
– NFC (Opsiyonel)
– Boyutları: 43 x 17,2 x 11,5 mm
– Ağırlık: 22,7 gram
– 100mAh batarya (14 gün kullanım, 20 gün bekleme süresi)
– Renk seçenekleri: Meteor Siyahı, Geceyarısı Mavisi ve Pembe
– Servisler: Alarm, Hava Durumu, HUAWEI TruSeen 3.0, Kalori Takibi, Kamera Kumandası, Mesafe Ölçer, Saat Gösterimi, SMS Görüntüleme (Android), Telefonumu Bul, Uygulama Bildirimlerini Görüntüleme (Android)
Uyku Monitörü