TEKNOLOJİ

DigitalAge | 03.07.2019 - 17:39

Genetik danışman olmak

Tıp alanında kaydedilen teknolojik gelişmeler yeni iş kollarını da beraberinde getiriyor. Genetik danışmanlık da bu gelişmelerin sonucunda ortaya çıkan ve gelecekte daha da önem kazanacak bir uzmanlık alanı.

Genetik danışman nedir?

Genetik danışman ailevî bir hastalığa yakalanmış kişilerin, gelecek nesillerinin, birinci dereceden ve ikinci dereceden yakın akrabalarının bu hastalığı taşıma tehlikesini açıklayan ve bu kişileri muhtemel neticelere karşı bilgilendiren kişi olarak tanımlanabilir.

Kimler genetik danışman olabilir?

Öncelik tıp fakültesi mezunlarında olsa da, bu konuda eğitim almış diğer uzmanlık alanlarındaki doktor veya biyologlar da genetik danışman olarak görev alabilir. Genetik danışmanlık görevini üstlenen uzman, öncelikli olarak aileye üzerinde tartışılan hastalıkla ilgili bilgileri doğru ve tam olarak aktarmak ve çözüm yolları sunmakla sorumlu. Bu nedenle genetik danışman hiçbir zaman yönlendirici bir görev üstlenmemeli.

Genetik danışman nerede çalışır?

Genetik danışmanlar tıbbî araştırma enstitüleri ve tıbbî laboratuvarlara çalışabilir. Bununla birlikte genetik hastalıkların tanı ve tedavi yöntemlerini geliştirmek için özellikle üniversitelere bağlı araştırma merkezlerinde ile sağlık merkezlerinde önemli görevler üstlenir.

Neden geleceğin mesleklerinden biri?

Genetik danışmanlar kök hücre teknolojilerinin gelişmesi ve genetik projelerinin yaygınlaşması ile yakın gelecekte çok daha fazla istihdam fırsatı bulabilirler. Ayrıca ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı istihdam verilerine göre, 2016-2026 yılları arasındaki dönemde genetik danışmanlık diğer sektörlere oranla daha çok iş imkânı sunan bir pozisyon olarak değerlendiriliyor.

KÜNYE:

Reklam: Skydance
Reklamveren: QNB Finansbank
Reklam Ajansı: Rabarba
Reklamveren Yetkilisi: Armağan Engel, Banu Akyıl Akıncı, Rengin Çavdar, Ecem Taşçı
Yönetici Kreatif Direktör: Pemra Ataç Açıktan
Kreatif Direktör: Murat Yaylagül
Kreatif Grup Direktörü: Elif Özüdoğru
Kreatif Ekip: Volkan Yanık, Gamze İçhedef, Ayça Eriş, Deniz Ardıç, Sezengül Keleş, Hazal Zorba
Strateji: Oğuz Savaşan
Müşteri İlişkileri: Gökhan Akbay, Sibel Sezgin, Nagihan Ahlatcı
Prodüksiyon: Gökhan Akbay, İpek Arabacıoğlu
Medya Planlama/Satınalma: People Initiative
Yapımevi: Depo Film
Yönetmen: Thor
Yapımcı: Ender Sevim
Müzik: FFW