Skip to main content

Gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar, büyük ekranlı akıllı telefonları tercih ediyorlar. İşte nedeni

Apple’ın önümüzdeki ay daha büyük iPhone modelini sunmaya hazırlandığına ilişkin konuşuluyor.

Şirket, yüksek kaliteli akıllı telefon piyasasına odaklı olmaya karar vermişken; kendi stratejisi büyük ekranlı cihazların yükselişiyle bir adım öteye geçmiş durumda. Asya’da başlayan büyük ekranlı cihazların üretimi yeni gelişen pazarlarda ön plana çıkıyor.

Pazar araştırma firması Jana’nın yeni araştırmasına göre; gelişmekte olan pazarlarda tüketicilerin tercihi en az beş inç büyüklüğündeki ekrana sahip akıllı telefonlar.

büyük ekranlı akıllı telefonlar tercih ediliyor

Şirket, düzenlediği araştırması için bin 386 telefon sahibiyle görüşme gerçekleştirdi. Gelişmekte olan 9 ülkede gerçekleştirilen araştırmada bir sonraki satın almayı istedikleri telefon büyüklüğü soruldu.

Tüm pazarlarda alınan yanıtlar doğrultusunda dört inçlik cihazlar varlığını devam ettirse de; listedeki her ülkede sahip olduğu oran diğerlerine göre daha düşük oranda.

büyük ekranlı akıllı telefonlar tercih ediliyor 2

Örneğin; Güney Afrika’da katılımcıların üçte biri 5,5 inçten büyük ekranlı cihazları tercih ediyor. Dokuz ülkeden beşinde beş inçlik ekranlar ortak yanıtı oluşturuyor.

Peki büyük telefonlar için kullanıcılardan gelen bu yönelimin nedeni ne?

Gelişmekte olan pazarlarda bu sorunun yanıtı oldukça basit. Bu pazarlarda çoğu kişi için yalnızca bir cihaz eğlencenin merkezi anlamına geliyor.

Video izlemek, internete girmek, fotoğraflara bakmak veya yalnızca oyun oynamak olsun; daha büyük ekranlı cihazlar bu aktiviteleri daha eğlenceli hale getiriyor.

Kaynak: The Next Web

Fotoğraf: bizweek.us