Skip to main content

Çoğu altmış dakikanın altında olan, bir sezonu on üç bölümü geçmeyen, konuları ilgi çekici olan ve hikayeleriyle yeni neslin alışkanlarına göz kırpan internet dizilerine Türk izleyicisinin ilgisi her geçen gün artıyor..

Fi, Masum, Sıfır Bir, Narcos, Stranger Things, The Defenders ve daha niceleri… Bu dizilerin isimlerini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Durun kısaca tahmin edeyim, internet dizileri! Çoğu altmış dakikanın altında olan, bir sezonu on üç bölümü geçmeyen, konuları ilgi çekici olan hikayeler… Gelenekselden farkı tarzı olan, yeni neslin beğenilerini önemseyen ve kullanıcıların yeni alışkanlıklarına göz kırpan yeni nesil hikayeler…

Aslında Türk izleyicisinin internet dizileri ile tanışması yerli dizilerin öncesinde yabancı dizilerle oldu. Herşeyin başında “illegal” diyebileceğimiz yabancı dizi siteleri üzerinden ve Torrent denen indirme programı sayesinde arka arkaya izlenebilen yabancı dizilerle alışkanlık oluştu. Artık gençler, hatta orta yaşlı izleyiciler arasında “Xxx’in yeni sezonunu izledin mi ya?” muhabbeti çoktan dönmeye başlamıştı. Evde, iş yerinde, okulda hatta internet bağlantısı olabilen her yerde bir diziyi izleme fikri çok çekiciydi. Plaftormların ve kanalların (Digiturk, Dsmart, KabloTV, FOX kanalları hatta bir dönemin efsanesi CNBC-E) yabancı dizi rezervini sürekli yenilemesi, ilgi çekici tutması ile yeni nesil farklı bir dizi izleme anlayışı ile büyüdü. Netflix’in ülkeye resmi şekilde giriş yapması, BluTV ve Puhu TV’nin pazara girmesi ve YouTube üzerinden yayınlanan Sıfır Bir adlı dizinin kulaktan kulağa yayılması ile geleneksel pazara alternatif bir pazar hızlı ve başarılı bir şekilde oluştu. Peki bu alışkanlık şu anda hangi dizilerle taçlandı? Hangi dizilerin yeni sezonları merakla bekleniyor, hangileri tek sezonla bile izleyicinin kalbini çaldı? Kısaca bakalım.

1- Fi /Puhu tv


Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsur, Büşra Develi, Osman Sonant ve Berrak Tüzünataç’ın başrollerinde olduğu Fi, Puhu TV’nin ilk ve (şimdilik) tek yerli internet dizisi… Dizi birçok televizyon dizisinden daha fazla konuşuldu, sosyal medyada çok daha fazla yer aldı ve genç kitlenin ilgisini fazlasıyla geçti. Dizinin ikinci sezon çekimleri de çok yakın tarihte başladı. Azra Kohen’in Fi,Çi,Pi adlı kitap üçlemesinin ilk kitabı Fi’nin uyarlaması olan diziyi “Cesur, farklı ve tutkulu” olarak tanımlayabiliriz. puhutv’nin yeni dizi projeleri de yolda…

2- Masum / BluTV


Haluk Bilginer, Nur Sürer, Okan Yalabık, Ali Atay, Serkan Keskin ve Tülin Özen’in başrollerinde olduğu dizi Berkun Oya’nın hikayesini yazdığı bir tiyatro oyunu olan “Bayrak” adlı eserden uyarlama. Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı gerilim ve psikolojik etmenlerle dolu aile draması Blu TV’nin ilk yerli dizi projesiydi. Daha sonrasında Sahipli, Çalınmış Hayatlar ve yeni dizisi 7 Yüz’le izleyici ile buluşan Blu TV’nin yeni projeleri de yakında şekillenecek.

3- Narcos / Netflix


İlk iki sezonu dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hikayesi üzerinden devam eden Narcos, üçüncü sezonu ile Cali Cartel’inin hikayesini anlattı. Ülkemizde ilk sezonundan itibaren merakla takip edilen dizinin dünya çapında olduğu gibi ülkemizde de seyircisi son derece heyecanlı ve meraklı. Dördüncü sezonu şimdiden merak edilen Narcos, Netflix’in ülkemizde en çok sevilen orijinal işlerinden biri.

4- The Handmaid’s Tale / BluTV


69. Emmy ödüllerine adeta damga vuran, geçtiğimiz yılın en çok izlenenlerinden biri olan The Handmaid’s Tale sarcısı, sert ve akıllardan kolay kolay çıkmayacak hikayesiyle belki de son dönemlerin en iyi dizisi. Hulu yapımı olan diziyi ülkemizde Blu TV yayın haklarını alarak yayınladı. Elisabeth Moss, Joseph Fiennes ve Alexis Biedel’in performansları da görülmeye değer. Dizinin bir distopyayı anlattığı ve kitap uyarlaması olduğu notunu da düşelim.

5- Stranger Things / Netflix


80’ler soslu değil tamamen 80’lerde yaşayan bir dizi! Biraz Stephen King’i, biraz 80’li yıllarda izlediğimiz VHS filmlerini, biraz da o dönemlerde çocuk olanların çocukluğunu anlatan Stranger Things çocuk oyuncuları, hikayesi ve müzikleri ile ilk sezonuyla tüm dünyanın olduğu gibi Türk izleyicisinin de aklına kazınan dizi çeşitli ödül törenlerinden ödülleri de topladı. İkinci sezonu da merakla bekleniyor.

6- Sıfır Bir / YouTube


Gerçek bir hikayeye dayanan senaryosu, karakterleri, ünsüz ama sağlam oyuncuları ve gizemli senaristi ile Sıfır Bir:Adana’nın ünü Youtube’dan tüm ülkeye ulaştı diyebiliriz. Yeni sezonu merakla beklenen dizinin hikayesini bir suç draması olarak da tanımlayabiliriz, zorlu bir arkadaşlık hikayesi olarak da anlamlandırabiliriz. Kimilerine göre “Türk İşi The Wire” olan diziyi henüz izlemediyseniz ve özellikle suç draması seviyorsanız göz atmanızı önerebiliriz.

7- Black Mirror / Netflix


Kulaktan kulağa yayılarak, eleştirmenlerin yazıları ile daha da çok tanınarak kendi efsanesini yaratan bir dizi, Black Mirror. Üçüncü sezonuyla beraber Netflix ile el sıkışan İngiliz dizisinin her sezonu değil, her bölümü ayrı bir merakla bekleniyor. “Teknolojinin insan üzerindeki etkileri ve farklı distopyalar” olarak basit bir cümleyle özetleyebileceğimiz dizi son zamanların en çok konuşulan ve en başarılı dizilerinden biri…

Nida Fındık, Noluyo TV