Skip to main content

Avrupa’nın disiplinler arası en büyük teknoloji festivali TOA (Tech Open Air) 2-5 Temmuz arası Berlin’de gerçekleşti.

Geleceği şekillendiren insanların ve işlerin yer aldığı Avrupa’nın disiplinler arası en büyük teknoloji konferans TOA (Tech Open Air) bu yıl 80 ülkeden 20 bin kişi katılımcı ağırladı. 2-5 Temmuz arası Berlin’de gerçekleşen festivalde çeşitliliğe verilen önem tümüyle yansıtılmıştı. En basitinden konuşmacıların yüzde 50’si kadınlarından oluşuyordu. Açık hava festivali havasında gerçekleşen etkinlik; nehir kenarında yaratılan alanlar ve interaktif deneyimlerle konferansın ötesinde keyifli bir organizasyona dönüştü.

TOA Berlin’in en vizyon açıcı tarafı birçok farklı disiplin ve konuyu en güncel halleriyle görmeye fırsat tanıması oldu. Sürücüsüz arabaların dünyada yaratacağı etki; sanattan finansa birçok sektörün dönüşümünü sağlayacak ‘Blockchain teknolojisi’; doğayı kurtarabilecek eko ve akıllık şehirler gibi birçok can alıcı konuyu tüm konuşmalarla birkaç günde yakalamak oldukça keyifliydi.

Yeni dünyayı keşfetmeyi sevenler kaçırmamalı

Konuşmaların yanı sıra etkinlikteki alanında keşfetmeye değer birçok deneyim bulunuyordu; VR’la birleşen sanat deneyimi, Redbull’la kolektif müzik yaratımı, geleceğin duyarlı şehirlerini her şekilde anlatan alanlar, iş hayatını verimlileştiren girişimler gibi.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, insanı odağına alan geçmişten gücünü alan birçok şeyin değişeceği de aşikar. Festivalin bu kapsamda ele aldığı konular çok etkileyiciydi. ’Forest Stage’ adı verilen ormanda kurulu sahnede dört gün ‘Mindfullness’ başlıklı konuşmalar gerçekleşti. Dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan Kanabis’in geleceği, gün arası nefes ve dans çalışmaları, meditasyon odaklı yeni teknolojiler, farkındalık çalışmalarının iş hayatına faydası favori konuşmalarımdandı.

Kısacası yeni dünyayı keşfetmeyi seven ve işi teknoloji ile bir şekilde kesişen herkese TOA’nın etkinliklerinden birini yakalamasını tavsiye ederim.

Melodi Türkili, NOA Ajans Kurucusu