Skip to main content

Thomas Friedman’ın yeni kitabı, dünyayı hızlandıran ve şekillendiren yepyeni etkenleri ortaya koyarak gelecekte bunlarla nasıl baş edilebileceği konusunda bir rehber niteliği taşıyor.

Boyner Yayınları, haberleri ve kitaplarıyla dünya çapında ses getiren deneyimli gazeteci ve yazar Thomas Friedman’ın ‘’Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim’’ isimli son kitabını okuyucuyla buluşturuyor.

Beyrut’tan Kudüs’e, Küreselleşmenin Geleceği, Dünya Düzdür gibi kitaplarla en çok satanlar listesine giren ve birçok ödül alan Thomas L. Friedman’ın son kitabı, “gelecek”, “yeni dünya”, ‘’teknoloji’’ ve ‘’küresel düzen’’ alanında bir başucu eseri niteliğinde taşıyor. Friedman, ‘Geciktiğin İçin Teşekkür Ederim’de dünyayı yeniden şekillendiren teknolojik değişimleri ve bunların dünyayı nasıl dönüştürdüğünü ortaya koyuyor ve bu dönüşümün yarattığı tehlikelerden nasıl korunulacağını örneklerle açıklıyor.  Kitap “geç kalmakla” ilgili şöyle bir argüman ileri sürüyor: İçinden geçmekte olduğumuz bu çağın sunduğu imkânların ve yol açabileceği tehlikelerin gerçekten ne olduğunu anlayabilmek için,  biraz yavaşlamaya ve düşünmeye ihtiyaç vardır. Eğer bunu başarabilir ve iş dünyasını, eğitimi, siyaseti, değerleri ve toplumu yeniden yaratmak için daha çok zaman ayırabilirsek,  bu çağın üstesinden çok daha rahat gelebiliriz.

geciktiğin için teşekkür ederim

Dünyaya bir daha asla aynı gözle bakamayacağız

Kitabını tanımlarken; hepimizin etrafımızdaki düzenin hızla değiştiğini fark ettiğimizi, çocuklarımızla konuşurken, hatta gazete okurken bile bu değişimin başımızı döndürdüğünü ifade eden Friedman, kitabı okuduktan sonra dünyaya asla eski gözle bakamayacağımızın altını çiziyor. Friedman; haberlerin, yaptıkları işin, çocuklarının eğitiminin, işyerinde yapılması gerekenlerin ve ülkelerin siyasî, ahlâkî ve jeopolitik tercihlerinin rotasına bambaşka bir objektifle bakacakları konusunda okurlarıyla adeta iddiaya giriyor.

Boyner Yayınları’ndan çıkan eseri Zafer Akın, Türkçe’ye kazandırdı. “Geç Kaldığın İçin Teşekkür Ederim” 500 sayfa ve kitabın fiyat 42 TL.