UYGULAMA & YAZILIM

DigitalAge | 03.02.2017 - 10:12

Garanti Bankası’ndan API tabanlı yatırım chatbot’u

Garanti Bankası'ndan API tabanlı yatırım chatbot'u

2002’de Türkiye’nin ilk yatırım platformu olarak hayata geçen Paragaranti, yepyeni özellikleri ve piyasalarla ilgili merak ettiklerinizi sorabileceğiniz chatbot uygulaması ile yenilendi.

Markaların ve kullanıcıların dijital sohbet asistanları olan chatbot’lara ilgisinin giderek arttığı son günlerde, kullanıcının hayatını kolaylaştıran başarılı bot örneklerinin hızlı bir şekilde hayatımıza girmeye başladığını söyleyebiliriz. Bunlardan biri de Garanti Bankası’nın yenilenen yatırım platformu Paragaranti için geliştirdiği API tabanlı yatırım chatbot‘u. Piyasalarla ilgili merak ettiklerinizi sorabileceğiniz chatbot’a, “Dolar ne kadar?”, En çok artan hisseler neler?”, ”Altın almak istiyorum” gibi sorular sorup, cevapları anlık olarak alabiliyorsunuz.


Yenilenen Paragaranti’nin tek yeni özelliği yatırım botu değil. Piyasalar hakkında tüm bilgileri tek adreste toplayan paragaranti.com, kullanıcı dostu ara yüzü güncel ve yön gösteren içerikleriyle de yatırımcıların işini kolaylaştıracak gibi.

Paragaranti.com’da öne çıkan yeni özellikleri şöyle;

  • Kullanıcıya Özel Site: Takip edilen yatırım araçlarını “İzlediklerim” listesine ekleyerek deneyimlerinizi kişiselleştirebilir, akıllı alarmlar kurabilirsiniz.
  • Bildirim ve Alarmlar: “Akıllı alarm” fonksiyonuyla istenilen yatırım araçları ve kategori özelinde, SMS ya da e-posta yoluyla anlık bildirim alabilirsiniz.
  • Yorum ve Analizler: Garanti uzmanlarının günlük piyasa yorum ve analizlerine  kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca, Milliyet Gazetesi duayen yazarlarından Güngör Uras’ın basit anlatımıyla piyasayı yorumladığı videolara ulaşabilirsiniz.
  • Hemen Al-Sat: Yatırım işlemlerinizi gerçekleştirmek için “Hemen al-sat” butonlarına tıklayarak, Garanti Internet ve Garanti Cep’ten ilgili yatırım aracının alım-satım ekranlarına doğrudan ulaşabilirsiniz.
  • Finansal Araçlar: Ana sayfada da bulunan “widget”lar ile farklı yatırım araçlarının TL  bazında getirisini karşılaştırabilirsiniz.
  • Finansal Okuryazarlık: Sitede yer alan finans sözlüğü sayesinde finansal okuryazarlığınızı geliştirebilirsiniz.
  • Taktik ve Model Portföyler: Garanti’nin farklı risk grupları için hazırlamış olduğu yatırım önerilerine ve Garanti Yatırım’ın hisse öneri raporuna ulaşabilirsiniz.