Skip to main content

GAİN, müşteri deneyimini iyileştirmek için bulut sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’i (AWS) tercih ettiğini duyurdu.

İçerik platformu GAİN, müşteri deneyimini iyileştirmek ve global büyüme için bulut sağlayıcısı olarak Amazon Web Services’i (AWS) tercih ettiğini duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre GAİN, müşterilerinin mevcut ve gelecekteki teknolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için operasyonlarını AWS Bulut’a taşıyacak. GAİN’in yararlanacağı AWS servisleri arasında, son kullanıcılara daha hızlı ve daha çabuk yanıt veren uygulamalar sunmak için gecikme sürelerinde yüzde 30’a kadar iyileştirme sağlayan ve bu yılın başlarında kullanıma sunulan İstanbul’daki Amazon Cloudfront Edge Location (uç konum) da yer alıyor.

Yaklaşık 3 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan GAİN, içeriğini Türkiye Edge Location’daki önbelleğe alarak ve AWS’in 51 ülkede, 100’den fazla şehirde bulunan 600 CloudFront varlık noktası (POP) ve 13 bölgesel uç önbelleği aracılığıyla, en yüksek kalitede ağ performansı ile en güvenli, güvenilir ve ölçeklenebilir bulut bilişim ortamını sunmak için tasarlanmış Amazon CloudFront Edge Location’lardan yararlanacak.

GAİN, AWS Elemental MediaPackage ile video içeriğini hazırlayacak, koruyacak ve tek bir video girdisini alıp birden çok akış biçiminde paketlemenin yanı sıra izleyici talebine göre çıktıları otomatik olarak ölçeklendirerek çok çeşitli bağlı cihazlara dağıtacak. Amazon Rekognition da GAİN’e görüntü ve videolardan bilgi ve içgörü elde etmek için önceden eğitilmiş ve özelleştirilebilir bilgisayarlı görü (CV) özellikleri sunacak. Amazon Bedrock’la ile ise içerik özetleme, deşifre yoluyla konuşma analizi ve içeriklerin tür, duygu ve Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) puanları gibi kriterlere göre sınıflandırılması gibi eylemler için üretken yapay zekâ tabanlı analiz yapılacak.

GAİN Genel Müdür Yardımcısı Aytek Dorken, konuya ilişkin açıklamasında Amazon CloudFront Edge Location’ın da içinde bulunduğu AWS servislerinin, GAİN’in hizmet kalitesini ve performansını daha ileriye taşıyacağına ve müşterileri için daha fazla değer yaratacağına inandıklarını belirterek, “AWS ile daha iyi beceriler, daha hızlı video oynatma ve daha hızlı uygulama yükleme seviyelerinin yanı sıra daha iyi görüntü kalitesi, analiz ve raporlamadan yararlanacağız” dedi.

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın ise, görüntü kalitesini ve video oynatma hızını artırmanın yanı sıra uluslararası pazarlara da açılma yolculuklarında GAİN’e eşlik etmekten heyecan duyduklarını belirtti.