ETKİNLİK

DigitalAge | 11.10.2013 - 13:18

“Kanserli hücreler tümöre dönüşmeden saptanacak”

Fütürist Prof. Dr. Michio Kaku; kök hücre çalışmaları sayesinde organ yetmezliği yaşanmayacağı açıklamasını yaptı.

Koç Üniversitesi, kuruluşunun 20’nci yılı nedeniyle gerçekleştirilen, ‘Bilim 21. Yüzyılı Nasıl Değiştirecek?’ başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansa, kuramsal fizik alanında dünyanın önde gelen isimlerinden, sicim alanı ve süper sicim kuramlarının kurucularından Prof. Dr. Michio Kaku konuşmacı olarak katıldı. Son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların dünyada yaratacağı olası değişimleri katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Michio Kaku, ileri teknoloji çağından sonra önümüzdeki dönemde devrimsel buluşların telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojileri, biyoteknoloji, yapay zekâ, nanoteknoloji ve kuantum alanlarında olacağını belirtti.

Prof. Dr. Michio Kaku, “Önümüzdeki yıllarda gündelik hayatımıza robo-avukat, robo-profesör, robo-doktor kavramları girecek.”

Görüntüleme sistemleri alanındaki çığır açan gelişmeler sayesinde ihtiyaç duyulan ve uzmanlık gerektiren bilgilere duvarlara, lenslere ve kâğıtlara yerleştirilecek cihazlar sayesinde ulaşabileceğini söyleyen Pof. Kaku sözlerine şöyle devam etti, “Önümüzdeki yıllarda robo-doktor, robo-avukat ve robo-profesör gibi kavramlar gündelik hayatımıza dahil olacak. Ulaşımın dahi dijitalleşecek; kendi kendine hareket edebilecek araçlarla trafiğin tıkanması ve trafik kazası gibi kavramlar hayatımızdan tamamen çıkacak.”

Bilimde yaşanacak gelişmelerin ekonomiye yansımasını da değerlendiren Prof. Kaku, ‘kusursuz kapitalizm’i açıkladı: “Avantajın, bilgiye her an ulaşma lüksünü elde eden müşteriye geçmesiyle, rekabet daha da artacak ve bu durum karşısında şirketlerin en çok odaklanacakları konular marka ve konumlandırma olacak.”

Prof. Dr. Michio Kaku, “Molekül büyüklüğündeki nano-parçacıklar kanserli hücreleri saptayarak yok edebilecek. Kök hücre alanındaki gelişmeler sayesinde her organ yeniden üretilecek; organ yetmezliği artık yaşanmayacak.”

Tıp alanındaki dijital sistemlerin hayatımıza dahil olması ile medikal harcamaların büyük ölçüde düşeceğini açıklayan Prof. Dr. Michio Kaku, molekül büyüklüğündeki nano-parçacıkların kanserli hücreleri saptayarak yok edebileceğini dile getirdi. Prof. Kaku, dakikalar içerisinde kanser hücrelerini tarayabilen DNA çipleri sayesinde, hücrelerin tümöre dönüşmeden 10 yıl önce saptanabileceğini de öngörüleri arasında sıraladı. Prof. Dr. Michio Kaku, aynı zamanda, her bireyin kendine ait genetik kodunu barındıran CD’ye, çok uygun bir ücret karşılığı bireylerin erişebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kök hücre alanındaki gelişmeler sayesinde her organın yeniden üretilebilmesi mümkün olacak ve hatta organ yetmezliği artık yaşanmayacak.”

Robotlara dair çalışmaların büyük hızla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kaku, gerçek anlamda düşünebilen robotlardan bahsetmek için çok erken olduğunu dile getirdi ve önümüzdeki yıllarda robotlar tarafından gerçekleştirilemeyecek mesleklerin çok daha revaçta olacağını da sözlerine ekledi.