POPÜLER

Sebla Kutsal | 22.05.2017 - 15:35

Fransa’nın dijital politikalarını yönetecek 33 yaşındaki girişimcinin hikâyesi

Fransa'nın çiçeği burnunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dijitalden Sorumlu Devlet Sekreterliği koltuğuna 1984 doğumlu girişimci Mounir Mahjoubi’yi getirdi. Fas asıllı Mahjoubi’nin geçmişi gerçek bir başarı hikâyesi.

Fransa’da ikinci turu 7 Mayıs’ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıktan çıkan isim olan Emmanuel Macron, günümüzde önemli hızla artan dijital alanında çalışmaları yürütmek üzere Dijitalden Sorumlu Devlet Sekreteri olarak 33 yaşındaki Fas asıllı girişimci Mounir Mahjoubi‘yi atadı.

Bir önceki hükümet döneminde Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından, dijital çağın gereksinimlerini karşılamak üzere kurulan ulusal konseyin başkanlığına getirilen Mahjoubi, dijitalin bir düşünme ve iş yapma biçimi olduğunu düşünüyor.

Tarihin en genç Fransa Cumhurbaşkanı olan Macron’un, hükümetin dijital projelerini yürütmek üzere kendinden de genç bir ismi bakan yapması kimi çevrelerde tartışma konusu olurken, Mahjoubi ilginç özgeçmişiyle de haber konusu oluyor.

Mağripli işçi ailesinden devlet sekreterliğine giden yol

Fas asıllı bir ailede dünyaya gelen Mahjoubi’nin 33 yıllık hayatı tam bir başarı hikâyesi. Genç bakan yoksul bir dünyaya gözlerini açıyor; babası bina boyayan, annesi ise evlere temizliğe giden işçiler. 13 yaşındayken Mahjoubi’nin şansı dönmeye başlıyor ve ‘Sience et Vie Junior’ tarafından düzenlenen genç girişimciler yarışmasını kazanıyor. 16 yaşında okul hayatının yanı sıra ağ teknisyeni olarak çalışmaya başlayan Mahjoubi, aynı iş yerinde kısa sürede yükselirken 18 yaşında da Sosyalist Parti üyesi oluyor. 2006’da  Ségosphère hareketinin kurucularından olan Mahjoubi, 2009 yılında Finans ve Strateji yüksek lisans eğitimini tamamlıyor. 2012’de eski Cumhurbaşkanı François Hollande’ı destekleyen ve seçim kampanyasının dijital ayağını yürüten genç siyasetçi durmayan yükselişini bakan olana kadar sürdürüyor.

Yeni kabinenin yarısı kadın bakanlardan oluşuyor

Macron döneminde Fransa’yı yönetecek olan yeni kabinenin yarısı, Cumhurbaşkanı’nın seçimden önce söz verdiği üzere; 11 kadın ve 11 erkek bakandan oluşuyor. Kabine, Macron’un daha önce işaret ettiği gibi siyasi yelpazenin farklı kesimlerinden isimleri barındırıyor. Ülkenin yeni başbakanı ise, merkez sağdan Edouard Philippe olarak açıklanmıştı.