Skip to main content

Fransa hükümeti kültürel projelere katkı olması için tablet ve akıllı telefonları vergilendirmeye gidebilir.  Reuters’in haberine göre; Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ye bir öneri sunuldu. Bu öneriye ülkedeki kültürel projelere katkı için…

Fransa hükümeti kültürel projelere katkı olması için tablet ve akıllı telefonları vergilendirmeye gidebilir. 
Reuters’in haberine göre; Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ye bir öneri sunuldu. Bu öneriye ülkedeki kültürel projelere katkı için göre; akıllı telefon ve tabletler gibi internete bağlı cihazların satışların yüzde bir oranında vergi çıkarılabilir. 
Fransa hükümeti, son yıllarda vergilendirme konusunda teknoloji devleriyle uğraşıyordu. Teknoloji devleri ülkede yasal boşluğu kullanarak; vergi ödemekten kaçınmakla suçlanıyordu. Sunulan bu öneri ise Apple, Google ve Amazon gibi şirketlerin yeni gelir kaynaklarını güvenceye almanın en son yolu.
Fransız Kültür Bakanı Aurelie Flipetti; tablet üreticilerinin, satış gelirlerinin bir kısmını projelere ayırarak katkıda bulunması gerektiği ifadesini kullandı. 
Associated Press’in (AP) bildirdiğine göre; Fransız içerik hazırlayan kültürel endüstriler için gelir dağılımıyla yeni tasarı her yıl yaklaşık 86 milyon Euro getirebilir. 
The Verge’in haberine göre; Fransa, özellikle ülkede yıllık 2 milyar dolar kazandığı tahmin edilen ve hiçbir vergi ödemeyen Google’ı hedefine almış konumda.