Skip to main content

Fransa’nın düzenleyici kurumu, rekabete aykırı uygulamalarda bulunduğu iddiasıyla Nvidia’ya dava açabilir.

Fransız rekabet düzenleyicisi, rekabete aykırı uygulamalarda bulunduğu iddiasıyla Nvidia’ya dava açmaya hazırlanıyor. Bu gerçekleşirse, Fransız düzenleyici kurum Nvidia’ya karşı harekete geçen ilk düzenleyici olacak.

Reuters’ın haberine göre Fransız düzenleyiciler grafik kartları sektörü için eylül ayında harekete geçecek, Nvidia’yı hedef alacak ve bu bulut bilişe yönelik daha geniş bir soruşturmanın sonucu olacaktı.

Nvidia çiplerine olan talepte ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle büyük bir artış yaşandı. Bu durum, birçok düzenleyici kurumun dikkatini çekmesine neden olmuştu.

Fransız antitröst düzenleyicileri ve Nvidia’dan konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi. Şirket, geçen yıl yaptığı düzenleyici başvuruda Avrupa Birliği, Çin ve Fransa’daki düzenleyicilerin grafik kartları hakkında bilgi istediğini belirtmişti.

Fransız düzenleyici kurum, geçen hafta yayımladığı bir raporda yapay zekâ alanındaki rekabetin çip sağlayıcıları tarafından kötüye kullanım riskine dikkat çekti.

Kurum raporda, sektörün hızlandırılmış bilgi işlem için vazgeçilmez hale gelen GPU’lerle %100 uyumlu tek sistem olan Nvidia’nın CUDA çip programlama yazılımına bağımlılığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Ayrıca Nvidia’nın CoreWeave gibi yapay zekâ odaklı bulut hizmet sağlayıcılarına son dönemde yaptığı yatırımlardan duyulan rahatsızlıkları da dile getirdi.

Fransız rekabet kurallarını ihlal ettiği tespit edilirse Nvidia, küresel yıllık cirosunun yüzde 10’una kadar para cezası riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: Exclusive: Nvidia set to face French antitrust charges, sources say – Reuters