Skip to main content

Foursquare’in bilinmeyen 6 özelliği listelendi

Konum tabanlı uygulama Foursquare, sadece check-in yapmak, puan toplamak veya rozet kazanmak ile ilgili değil.

Mayıs ayında Foursquare, kullanıcı deneyimini iki farklı uygulama üzerinden yürütmeye başladı. Foursquare ekibi Swarm uygulamasını oluşturdu. Uygulama, yapılan check-in’lerle birbirlerine yakında olanları ekrana taşıyarak; kullanıcıların bir araya gelmesinde yardımcı oluyor.

Chec-in’leri, puanları ve rozetleri ayırarak; şirket, önümüzdeki aylarda kullanıcılara Foursquare’in yeni sürümünü tanıtmayı planlıyor. Uygulamanın yeni sürümünde yeni yerler bulmada daha kişiselleştirilebilir yollar sunulması bekleniyor.

O zamana kadar Foursquare’in sunduğu mevcut özelliklerine daha yakından bakabiliriz.

Mashable, Foursquare’in daha önce ön plana çıkmamış altı özelliğini bir araya getirdi.

1- Günlük işleriniz için yapılacaklar listesi oluşturun

Yapmayı istediklerinizin listesini tutmaktansa, günlük işlerinizi listeleyebileceğiniz “Yapılacaklar Listesi” (To-Do List) özelliği kullanın.

Listeleme özelliğini kullanmak için uygulamada profil bölümüne gidin ve “Yapılacaklar Listesi”ni tıklayın. Yer eklemek için, yalnızca “Save”i (Kaydet) tıklayın ve “Yapılacaklar Listesi”ni seçin.

Oluşturacağınız bu liste de yalnızca Facebook arkadaşlarınız tarafından görüntülenebiliyor. Yaptığınız diğer listeler ise “herkese açık” konumunda.

Listenizden gideceğiniz bir yeri çıkarmak için, listenizde o yere gidin, ekranda sol tarafa kaydırın ve kırmızı renkteki “X”e dokunun.

2- Ücretsiz Wi-Fi bağlantısı arayın

Yoldayken ücretsiz Wi-Fi bağlantısı aramak güç olabilir. Etrafta dolanarak ve telefonunuzun şifresiz ağa bağlanmasını bekleyerek zaman kaybetmek yerine; Foursquare arama çubuğuna “ücretsiz wifi” (free wifi) yazın. Aramalar, online olabileceğiniz size yakın alanları gösterecektir.

3- Geçmişte yaptığınız check-in’leri arayın

Bir nevi zaman tüneli olarak da kullanabileceğiniz Foursquare, daha önceden gittiğiniz mekânları listeyebiliyor. Böylelikle arkadaşlarınıza önermek istediğiniz ancak unuttuğunuz yerleri size hatırlatıyor.

Masaüstünden Fourquare’e giriş yapıyorsanız; sağ köşede yer alan aşağıya doğru oka tıklayın ve “Geçmiş”i (History) seçin. Artık daha önce ziyaret ettiğiniz yerleri görüntüleyebilirsiniz.

4- Elektrik prizi bulun

Şarj aletinizi evde unuttunuz ve telefonunuz kapanmak üzere… Endişelenmeyin, telefonunuzdan Foursquare uygulaması üzerinden telefonunuzu şarj edebileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Arama çubuğuna “elektrik prizi” (power outlets) yazarak ihtiyacınız olanı bulabilirsiniz.

5- Bir sonraki gezinizi planlayın

Yolculuğa çıkacağınız zaman Foursquare’de liste yaparak; bir yol güzergâhı, sanal tur veya ölmeden önce yapılacaklar listesi oluşturun.

Arkadaşlarınızın gittikleri yerlerden yolculuk önerilerini bulabilirsiniz. Ayrıca kendi önerilerini ve listelerini paylaşan marka ve organizasyonlarını takip edebilirsiniz.

Uygulamada yeni bir alan keşfetmek istiyorsanız; “Topluluk listeleri”ni (Community Lists) takip edebilirsiniz.

Yeni bir liste oluşturmak için; gitmeyi istediğiniz yeri görüntüleyin, “Kaydet”e (Save) tıklayın ve “Yeni bir liste oluşturun”u (Create a new list) seçin. Listeniz için bir başlık düşünün. Unutmayın, oluşturduğunuz listeler, herkese açık konumda. Listelerinizi oluşturduğunuzda; belirlediğiniz yerleri harita üzerinde de görüntüleyebilirsiniz.

Yaptığınız bu listelerle keşfetmeye artık daha yakınsınız.

6- Fırsatları bulun, kendinizi motive edin

Foursquare ile birlikte yeni yerler keşfetmenizin yanında bu yeni mekânlara gidebileceğiniz motivasyonu yaratın.

Uygulama içinde skrollamaya beş dakikanızı ayırarak; listenizdeki arkadaşlarınızın daha önce bulunduğu yerleri ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Örneğin; arkadaşınız düzenli olarak spora giderek; orada check’in yapıyor olabilir. Belki bu spor salonu sizin kaçırmak istemeyeceğiniz bir fırsat sunuyor olabilir.

Kaynak: Mashable

Fotoğraf: fastcompany.com