Skip to main content

Düzenlenen etkinlikte fotoğrafları anında tweet’leyen selfie makinesi gibi ilginç projeler dikkat çekiyor

‘Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir’ mottosu ile yola çıkan ve tüm dünyada büyük ilgi gören Maker Hareketi, ülkemizdeki lansmanının ardından icatlar ve deneyim alanlarını da kapsayan sergisi ile halkla buluştu.

Bager Akbay ve Osman Koç’un liderliğinde, hafta sonu Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan ve ortak çalışma alanı, ortak üretim alanı, ortak deneyim alanı olarak düzenlenen İskele 47 isimli atölyede çocuklar, gençler ve yetişkinler ilginç icatlar ve eserlerle buluştu.

Maker hareketinin ilk etkinliğinde en çok ilgi gören projelerden birisi tweet atan selfie makinesi oldu. Bir kaska iliştirilmiş uzunca bir kolun ucundaki fotoğraf makinesi ile kendinizi çektiğiniz anda ilgili fotoğraf anında tweet ediliyor.

Atölye İstanbul ekibi ise DreamCatcher isimli projeleri ile dikkat çekti. Gece lambası gibi görünen cihaz aynı zamanda ses kaydı yapabiliyor ve gece sayıkladığınız rüyayı eğer isterseniz, kaydedip, akıllı telefonunuza gönderebiliyor.

Ayrıca, 3 boyutlu baskı makineleri ve Lego Mindstorm odağında farklı ilginç projeler de ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Yaklaşık 20 icat ve eserin halkla buluştuğu sergi, 200’den fazla ziyaretçiyi ağırladı.