UYGULAMA & YAZILIM

Burcu Şahin | 12.01.2017 - 10:43

Fotoğraf düzenlemede sesli komut dönemi

Adobe, sesli komutla fotoğraf düzenlemeyi mümkün hale getiren teknoloji üzerinde çalışıyor

Görüntüleme ve fotoğraf yazılım programı Photoshop’un yaratıcısı Adobe, sesli komutla fotoğraf düzenleme imkanı verecek teknolojiyi test etmeye başladı.

Adobe yayınladığı konsept videoda, iPad kullanıcısının tamamen sesli komut göndererek fotoğraflar üzerine kolaylıkla nasıl düzenlemeler yapabildiğini gösterdi.  Son zamanlarda pek çok elektronik cihazın sesli komutlarla çalışabilmesi hayatımızı kolaylaştırması açısından heyecan verici. Videoda gösterilen teknolojide ise, dokunmatik ekran kullanarak muhtemelen sonuca daha kolay ulaşılabileceği anlaşılıyor. Sesli komut verebilmek için ise, kullanıcıların bazı program terimlerini öğrenmesi gerekiyor.

Adobe, platformlarına katacağı bu yeniliğinin, mobil cihazlarda fotoğrafların kolayca aranması ve düzenlenmesine olanak tanıyan ses tabanlı bir arayüze geçmenin ilk adımı olduğuna dikkat çekiyor.

Kullanıcısıyla sadece sesli iletişim kurarak, istenilen düzenlemeleri yapabilen sesli asistanın, Adobe uygulamalarına ne zaman entegre edileceği ile ilgili bilgi henüz bulunmuyor.