Skip to main content

ABD’li otomobil üreticisi Ford, 2030 itibarıyla ürün gamında sadece elektrikli modellere yer vereceğini duyurdu.

Düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte ulaştırma sektörünün dönüşümü anahtar role sahip. Bu geçişin iki ayağını ise enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiyle entegre olarak elektrifikasyonla dönüşen bir ulaştırma sektörü oluşturuyor. Özellikle Avrupa pazarındaki katı emisyon kuralları otomotiv üreticilerini elektriğe yönlendiriyor. Bu kapsamda Ford da 2030 itibarıyla Avrupa’daki ürün gamının tamamen elektrikli araçlardan oluşacağını açıkladı. Bazı ülkelerde fosil yakıtlı araçların satışının yasaklanacak olması da Ford’un bu kararı almasında etkili oldu diyebiliriz.

Ford’dan gelen açıklamada, 2026 yılında Avrupa’daki tüm modellerin elektrikli veya hibrit alternatiflerinin sunulacağı, 2030 yılında ise ticari araç satışlarının üçte ikisinin elektrikli olacağı kaydedildi. ABD’li üreticinin bu kapsamda önümüzdeki 30 ay içinde 1 milyar dolarlık yatırım yapacağı belirtiliyor. Söz konusu yatırımın şirketin Almanya’daki fabrikasında üretim hatlarını yenilemeyi de kapsadığı da aktarılıyor.

Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley konuyla ilgili, Ford Avrupa’yı başarılı bir şekilde yeniden yapılandırdıklarını ve 2020’nin dördüncü çeyreğinde kara geçtiklerini belirterek, “Şimdi, etkileyici yeni araçlar ve birinci sınıf müşteri deneyimi ile Avrupa’da tamamen elektrikli bir geleceğe doğru ilerliyoruz.” ifadesini kullandı.