TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 07.06.2017 - 15:22

Fintech Istanbul 5. Buluşması: “Türkiye, dünyanın dijital bankacılık başkenti” [Video]

31 Mayıs’ta FinTech İstanbul 5. Buluşma etkinliği gerçekleşti. Etkinliğin konuşmacılarından fintech analiz şirket Burnmark Kurucu ve CEO’su Devie Mohan ve BDDK Bilgi Sistemleri Uyum Daire Başkanı Muhammer Cerit ile görüştük. Video röportajımızı izleyebilirsiniz...

2016 yılında kurulan ve Türkiye’de Fintech ekosisteminin sağlam bir temel üzerine kurulması için çalışmalar yapan FinTech Istanbul’un 5. Buluşmasında, Türkiye Fintech girişimciliği ekosisteminin potansiyeli ve Türk bankacılık sektörünün gücü vurgulandı. Buluşmada, “nakitsiz toplum” hedefine giden yolda Fintech girişimlerinin rolü ve Fintech girişimciliğinin gelişmesine yönelik öneriler ele alındı.

Biz de etkinliğin konuşmacılarından fintech analiz şirket Burnmark Kurucu ve CEO’su Devie Mohan ve BDDK Bilgi Sistemleri Uyum Daire Başkanı Muhammer Cerit ile görüştük. Video röportajlarımızı aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz…

BDDK Başkan Yardımcısı Muhammet Cerit: “Türkiye ve Fintech sektörü için mevzuatı düzenlemek için hevesliyiz”
Dr. Soner Canko’nun ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Muhammet Cerit, “Düzenleyici Gözüyle Fintech Ekosistemi” başlıklı konuşmasını yaptı. Türk bankalarının teknolojiyi çok iyi kullanan kurumlar olmalarıyla Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinde örnek gösterildiğinin altını çizen Cerit, “Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da bütün ülkeler Fintech’i konuşuyor. Türkiye’de Fintech ekosistemi her geçen gün güçleniyor fakat önümüzde gidecek daha uzun bir yolumuz var. Mevzuat tarafında, Fintech sektörünü ve Türkiye’yi bir adım öteye taşıyacak öneriler geldiği takdirde, biz bu önerilerin tamamını değerlendirip Türkiye ve sektör menfaatine olacak adımları atmak için hevesliyiz” dedi.

Burnmark CEO’su Devie Mohan: “Türkiye, dünyanın dijital bankacılık başkenti”
Fintech alanında dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Burnmark’ın CEO’su Devie Mohan ise “Fintech Stratejisti Gözüyle Türkiye Pazarının Değerlendirilmesi” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Türkiye’nin dünyada dijital bankacılığın başkenti olduğunu vurgulayan Mohan, Türkiye’nin kart kullanımı açısından küresel oyunculara kıyasla çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi ve ekledi: “Türkiye, kart sayısı açısından Avrupa’da birinci, dünyada ise sekizinci sırada. Türkiye ayrıca kredi kartı ve banka kartıyla online ödemeler alanında da çok önemli bir sıçrama yaptı. Türkiye’de nüfusun yüzde 56’sı mobil ödeme uygulamalarını kullanıyor ve bu oran, Türkiye’nin mobil ödemelerde dünyada önde gelen ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Nakitsiz topluma giden yolda Türkiye çok iyi bir iş çıkardı ve çıkarmaya da devam ediyor.”