Skip to main content

Fin devletinin yatırım şirketi, Nokia’dan hisse aldı.

Finlandiya hükümetinin yatırım şirketi Solidium Nokia’dan hisse satın aldığını açıkladı. Solidium yüzde 3’lük hisse karşılığında bir milyar 4 milyon dolar ödedi. Solidium bu hamleyle Nokia’daki devlet etkisini artırmayı hedefliyor.

Reuters’da yayımlanan habere göre, Solidium CEO’su Antti Makinen, Nokia’dan hisse almalarının kendileri için iyi bir yatırım olduğunu ifade ediyor. Makinen, “Birileri Nokia’nın Finlandiya’nın en büyük şirketi olduğunu hatırlaması gerekiyor. Bununla birlikte Nokia’da devlet payı çok küçük” diyor. Solidium yatırımlarıyla genelde yönetim kurullarına girmiyor ama bundan sonra bu yıldan itibaren hisse sahibi olduğu şirketlerin yönetim kurullarından yer almak istiyor.

Nokia: Nereden nereye?

Nokia hatırlanacağı üzere bundan 10 yıl önce küresel cep telefonu endüstrisinin egemen firmasıydı. Ülke GSMH’nın yüzde 4’üne sahip olan firma, ihracatın da yüzde 20’sini karşılıyordu. Öte yandan, Nokia’nın internet sitesindeki bilgilere göre, üç emeklilik fonu firmanın yüzde 3’lük hissesine sahip durumda.

Solidium CEO’su ayrıca geçen aylarda Reuters’a başka bir değerlendirme yapmış ve “Fin firmalarının az ya da çok şekilde Fin kökenli kalmalarını istiyoruz” demişti. Solidium şu an halka açık 12 Fin şirketinde azınlık hissesine sahip ve bunların önemli bir kısmı devletin liderlik ettiği endüstrileşme döneminden kalma.