Skip to main content

Apple ile ABD arasında sürmekte olan şifreli iletişim protokollerine yönelik anlaşmazlık şimdi de WhatsApp’a da sıçradı

Apple ve FBI arasındaki şifre gerginliği henüz sonlanmamışken bu kez de ABD yargısı WhatsApp’ın şifrelenmiş mesajlarına takıldı.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2014 yılı sonlarında mesajları şifreleme imkanı tanıyarak, mesajları gizleyebilmenin yolunu açmıştı. Şimdi ise, ABD yargısının bu konuda bir esneklik istediği belirtiliyor. Bir milyar kullanıcı tarafından kullanılan popüler mesajlaşma uygulamasının aldığı bu talep, yeni güvenlik tartışmaları yaratacak gibi görünüyor.

Son zamanlarda yoğun biçimde teknoloji devlerini ikiye bölen Apple vs FBI tartışmalara son olarak Başkan Obama “iPhone fetişizmi” yorumuyla gündeme gelmişti. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Obama her iki tarafın da haklı olduğu noktaların altını çizdiği hassas dengeleri gözeten bir açıklama yaptı: “Bu konuda mutlakçı bir yorum yapmanız imkansız” diyen Obama: “Eğer argümanınız ‘ne olursa olsun kara kutlar yapmalıyız’ ise bence bu argüman 200-300 yıldır yaşadığımız dengeleri yansıtmıyor. Telefonlarımızı diğer bütün değerlerimizin üstüne çıkarıp, fetişleştiriyor. Ve bence bu doğru cevap olamaz” şeklinde konuştu.