Skip to main content

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) San Bernardino saldırganına ait iPhone’un şifresini Apple’ın yardımı olmadan kırdı

Geçtiğimiz günlerde gündemden düşmeyen Apple-FBI davasında sona gelindi. ABD’nin San Bernardino kentinde yaşanan terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone şifresinin kırılması ile ilgili FBI’ın Apple’dan yardım istemesiyle başlayan süreçte FBI, iPhone’un Apple’ın yardımını almadan şifreyi kırdığını duyurdu.

ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), geçen ay terör saldırısı düzenleyen, saldırgan Rizwan Farook’un iPhone’una erişim için Apple’dan yeni bir yazılım geliştirmesini istemişti. Ancak Apple, bu istemi kullanıcıların güvenliğini tehdit edeceğini savunmuş talebi geri çevirerek kullanıcılarına bir mektupla duyurmuştu.

Adalet Bakanlığı, iPhone’daki verilerin Apple’dan bağımsız olarak ulaşılması üzerine mahkeme kararının da düşmesi talebinde bulundu.

Savcılar, geçen hafta ‘üçüncü bir taraf’ın iPhone’un şifre sistemini devre dışı bırakacak bir yol bulduğunu söylemiş ve Apple’ın yardımına ihtiyaç duyulmadığını kaydetmişti.

İsrail basını da geçen hafta İsrail merkezli siber güvenlik şirketi Cellebrite’ndeki veri uzmanlarının davaya müdahil olduklarını yazdı. BBC’ye konuşan bir Cellebrite yetkilisi, FBI ile çalıştıklarını ancak daha fazlasını söyleyemeyeceklerini ifade etti.