Skip to main content

FavGuard, favori tweet’lerini gizli tutmak isteyen kullanıcılara yönelik bir uygulama

Eğer hayatınızın büyük bölümünü Twitter’da geçiriyorsanız; bir süre sonra bir daha hiç bakmayacağınız favori tweet’lerin olduğu anlamsız bir listeye sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Twitter’da tweet’leri daha düzenli olarak kayıt altında tutmanın artık yeni bir yolu var. O da FavGuard uygulaması. Şu anda beta sürümü yayında olan uygulama, favoriye aldığınız tweet’leri daha iyi takip etmenizi sağlıyor. Bunun yanında uygulama, “fav’a atmak” yani favorilere almaya yeni bir alternatif daha getiriyor. FavGuard uygulaması, favorilere aldığınız tweet’leri diğer Twitter kullanıcılarından gizli tutma olanağını sunuyor.

Başta önemsizmiş gibi görünebilen bu özellik, Twitter’ın yeni çalışmasını desteklemeyenlere anlamlı gelebilir. Twitter’ın son çalışmalarından biri, favorilere alınan tweet’lerin diğer kullanıcıların sayfasında görüntülenmesini mümkün kılmasıydı.

Uygulamayı kullanmaya başlaması ise oldukça kolay. Öncelikle FavGuard’ın sitesini ziyaret edin. Twitter hesabınıza erişim için uygulamayı yetkilendirin. Favoriye aldığınız tweet sayısına bağlı olarak bir süre beklemeniz gerekecek.

FavGuard, tüm favori tweet’lerinizi görüntülemek için size kontrol edebileceğiniz seçenekler sunuyor.

Ayrıca istediğiniz tweet tarihlerini görüntüleyebileceğiniz bir tarih kutusu bulunuyor. Tarih kutusunda gün/hafta/ay/ zaman aralığı bulunuyor.

Üst menü çubuğunda yanıt verebileceğiniz, retweet edebileceğiniz veya silebileceğiniz tweet’leri gösteriyor. Ancak bu işlemi yapmak için uygulama, Twitter’ın penceresine yönlendiriyor.

Eğer favoriniz bir linke sahipse, tweet’in bir özet halini (aşağıda görüldüğü gibi) görüntüleyebilirsiniz.

Sistemin çalışma şekli ise şöyle:

Uygulama, otomatik olarak her beş dakikada bir Twitter favorilerinizi kontrol ediyor. FavGuard hesabınıza yaptığınız her eklemeyi de kopyalıyor. Son olarak da Twitter üzerinde favorilerinizi çıkarıyor.

Şu anda sunulan hizmet ücretsiz; ancak şirket, beta sürümü sona erdiğinde yıllık cüzi bir miktar almayı planlıyor. Ödemek istemediğinizde FavGuard paneline ve favorilerinize hala erişiyor olacaksınız. Ancak yeni favorilerinizi sisteme ekleyemeyeceksiniz.

Şunu da belirtmekte fayda var. FavGuard’ı hesabınızla yetkilendirdiğinizde bir daha geri dönüşü olmayan bir yola adım atmış olacaksınız. FavGuard aracını kullanmaya başladığınızda Twitter favorileriniz tamamen silinmiş olacak ve yetki verdiğiniz bu sisteme yüklenecek. Sonrasında favorilerinizi Twitter’a yeniden yönlendirmek için sihirli bir tuş bulunmuyor.

Önümüzdeki yıllarda şirket, Pocket ve Readability gibi entegre hizmetleri destekliyor olacak. Böylelikle favorileriniz otomatik olarak “daha sonra oku” uygulamalarına eklenmiş olacak.

Kaynak: The Next Web

Fotoğraf: The Next Web