Skip to main content

Akıllı telefon üreticisi BlackBerry, Kanadalı yatırımcıdan 5 milyar doların altında bir teklif aldı. Böylelikle de BlackBerry’nin, teknoloji tarihindeki en çok konuşulan düşüşü sona erebilir.

Business Insider’ın haberine göre; BlackBerry, bir yatırım firmasından bir teklif aldığını duyurdu. Şirkette yaklaşık yüzde 10’luk hissesi bulunan Fairfax’ın hisse başına dokuz dolar önerdiği anlaşma toplamda 4,7 milyar dolar değerinde olacak.

9to5mac.com’da yer alan habere göre; Fairfax’ın firmayı tam anlamıyla satın almak için planları bulunuyor. Bu duruma kanıt olarak ise yatırım firmasının CEO’sunun karar alma aşamasında yönetim kurulundan istifa etmesi gösterilebilir.

BlackBerry’i bir yatırım firmasının satın almasının, akıllı telefon pazarında doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Çoğunlukla yatırım firmaları, satın aldığı şirketleri ayrı ayrı satma amacını taşıyor. Örneğin anlaşmaya bağlı olarak; BlackBerry’nin patent portföyünün açık artırmada satılabilir. Ayrıca Apple ve Google gibi akıllı telefon üreticilerine, zor durumda bulunan şirketi satın almakla ilgili fikri mülkiyet için teklif vermesine izin veriyor.

Satın alma haberiyle; akıllı telefon pazarının öncülerinden 2008 yılında pazarın üst sırasında yer alan ancak sonrasında iOS ve Android cihazları gibi kendini geliştiremeyen BlackBerry’nin hızlı bir düşüşünün sonuna geldiği söyleniyor.

BlackBerry geçtiğimiz günlerde, büyük orandaki zararları nedeniyle dünya genelinde 4 bin 500 çalışanının işten çıkaracağını açıklamıştı.