Skip to main content

Facebook, topluluk oluşturan ve onlara liderlik eden kişilere 1 milyon USD’ye kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Facebook, 8-9 Şubat’ta Londra’da düzenlediği Facebook Communities Summit (FCS) etkinliğinde milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı Facebook Topluluk Liderleri Programı’nı duyurdu. Söz konusu yatırım kapsamında topluluk oluşturan ve onlara liderlik eden kişilere 1 milyon USD’ye kadar yardım da yapılacağı açıklandı.

Facebook Topluluk Liderleri Programı’nın özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Programın İhtisas ve Burs ayağı kapsamında dünyanın dört bir yanından topluluk liderlerine fon sağlanacak.
  • En fazla beş topluluk lideri seçilerek her biri tasarılarını finanse etmeleri için 1,000,000 USD’ye varan ödül kazanacak.
  • En fazla 100 lider burs programımız için seçilecek ve belirli topluluk girişimleri için kullanılmak üzere her biri 50,000 USD’ye varan hibe kazanacak.
  • Topluluk Liderliği Grupları, yerel toplulukların liderlerini yüz yüze buluşturacak; onlara iletişim kurma, birbirinden öğrenme ve işbirliği yapma fırsatını sunacak.
  • Topluluk Liderlerine Özel Facebook Grupları ile İngiltere ve ABD’de 10.000’in üzerinde grup lider bir araya getiriliyor. Birbirleriyle iletişim kurmalarının yanı sıra Facebook ekibiyle yeni özellikler denemeleri ve geribildirim yapmaları sağlanacak.

Topluluklarının güvenli, düzenli ve etkileşim içinde olmasını isteyen topluluk liderlerini desteklemek için eklenen dört yeni özellik ise şöyle:

Admin araçları: Admin’ler artık üye taleplerine, Grup analizlerine ve daha fazlasına tek bir yerden ulaşabilecek. Bu sayede grubu yönetmeleri daha kolay olacak ve üyelerle etkileşimde bulunmak için daha fazla zamanları olacak.
Grup duyuruları: Yeni grup duyuruları özelliği ile grubun en tepesinde yer alacak, en fazla 10 duyuru girebilecekler.
Grup kuralları: Grup admin’leri artık kurallara ayrılan bir bölüm olması sayesinde grup kurallarını üyeleriyle daha verimli bir şekilde paylaşabilecek.
Kişiselleştirme: Admin’ler artık grubun genelinde görülecek kişiselleştirilmiş, topluluğu temsil eden bir renk ekleyebilecek.